• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rynek Sienny z artystyczną instalacją

Dodana: 12.05.2016 11:56

Zielony skwer oraz artystyczna instalacja w formie betonowego bloku, w którym znajdą się płaskorzeźby autorstwa Jarosława Perszki z cyklu „Ślady zwielokrotnione” upamiętnią ewangelicką nekropolię z XVII wieku, a jednocześnie ozdobią Rynek Sienny w Białymstoku

Od strony ul. Rynek Sienny powstanie zielona pierzeja w postaci drzew (w pojemnikach) lub niskich roślin czy też trejaży z pnączami. ­– Główne ścieżki będą na planie krzyża, a w miejscu przecięcia jego ramion umieszczony zostanie betonowy blok, wewnątrz którego znajdą się rzeźby-instalacje upamiętniająca miejsce pochówku – powiedział białostocki artysta Jarosław Perszko. – W trakcie opracowywania tej koncepcji spotkałem się z bardzo dużą otwartością ze strony miejskich urzędników.

Jarosław Perszko jest autorem 20 płaskorzeźb z cyklu „Ślady zwielokrotnione” zdobiących to miejsce. Jest także autorem projektu przeobrażenia Rynku Siennego. Pod instalacją znajdzie się krypta, w której spoczną szczątki po ekshumacji kilku pochówków, na co jest zgoda parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku.

Dobrze, że w końcu uda się upamiętnić społeczność ewangelicką, która przez dziesiątki lat współtworzyła historię naszego miasta. Pamiętajmy, że w tym miejscu znajdował się cmentarz i wszystkie prace odbywają się za wiedzą i akceptacją ks. Tomasza Wigłasza, proboszcza-administratora parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku – mówi zastępca prezydenta miasta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Na placu pojawią się ścieżki spacerowe i ławki. Na obrzeżach Rynku Siennego nie zabraknie licznych kompozycji krzewów, bylin i traw. Tonący w zieleni skwer ma przede wszystkim godnie upamiętnić pochowanych tu białostoczan. – Aktualna koncepcja zagospodarowania Rynku Siennego powstała po konsultacji z mieszkańcami, historykami oraz archeologami – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Jeszcze w pierwszej połowie tego roku zostanie ogłoszony przetarg na dokumentację projektową, która określi koszty inwestycji. Prace przy Rynku Siennym planowane są na lata 2016-2017. Na ten cel zarezerwowanych zostało w budżecie miasta 900 tysięcy zł.

Katarzyna Ramotowska

Do góry