• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rowery dla uczniów

Dodana: 22.09.2020 15:13

Ponad sześćdziesiąt rowerów trafiło dziś (22 września) do uczniów Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku. To pojazdy, które były przechowywane w Biurze Rzeczy Znalezionych Urzędu Miejskiego.

Niektóre w stanie idealnym, przy niektórych trzeba będzie trochę pomajsterkować, aby wszystko działało jak należy. Do Biura Rzeczy Znalezionych zostały dostarczone przez policjantów, miejskich strażników, albo mieszkańców miasta. W 2015 roku trafiło tam 21 rowerów, w 2016 – kolejnych 15, a rok później – 28. Łącznie – 64 rowery, których wartość oszacowano na blisko 10 tys. zł. Ponieważ nikt nie zgłosił się po nie przez dwa lata, stały się własnością Miasta Białystok.

– Kiedyś trzeba było takie znalezione i nieodebrane przedmioty przekazywać na licytację, ale przepisy zmieniły się. Zdecydowałem więc, że rowery podarujemy naszym uczniom – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Przy Szkole Podstawowej nr 43 jest miasteczko ruchu drogowego, więc tu przydadzą się na pewno. To ważne, aby najmłodsi umieli prawidłowo poruszać się po drogach. Tym bardziej, że Białystok to coraz bardziej rowerowe miasto. Mamy już ponad 150 kilometrów ścieżek rowerowych.

Miasteczko ruchu drogowego znajdujące się na Słonecznym Stoku przy Szkole Podstawowej nr 43 zostało wybudowane w połowie 2017 roku. Jego powierzchnia to ponad 4,9 tys. m2. Odzwierciedla ono rzeczywisty ruch uliczny. Powstały tam m.in. asfaltowe jezdnie, ścieżki rowerowe, chodniki. Jest także droga szutrowa, plac startowy i tor przeszkód dla rowerzystów. Na terenie miasteczka wybudowano także mini przejazd kolejowy, na drogach zamontowano progi zwalniające. Zadbano o oznakowanie, oznaczenie stref zamieszkania czy przejścia dla pieszych. Jest wyspa kanalizująca ruch, śluza rowerowa, miejsce do ćwiczenia tzw. ósemek. Nie zabrakło także sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu i oświetlenia. Budowa kosztowała 815 tys. zł.

Dzięki tej inwestycji dzieci i młodzież w bezpiecznych warunkach uczą się jazdy na rowerze i poznają przepisy ruchu drogowego. W przyszłym roku, po upływie ustawowego terminu przechowywania, w Biurze Rzeczy Znalezionych do zagospodarowania będzie 51 kolejnych rowerów.

Anna Kowalska

Do góry