Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Rowerowy Rekord Guinnessa w Białymstoku

Dodana: 21.12.2020 15:57

Kategorie: Aktualności Promocja

Dziś (21 grudnia) po godz. 10.00 na parkingu Stadionu Miejskiego Adam Zdanowicz pobił rekord Guinnessa w kategorii: najwyższy jeżdżący rower na świecie. Na rowerze w kształcie kolorowej, podświetlanej choinki o wysokości 7 metrów przejechał ponad 100 metrów. Niestety podczas późniejszej prezentacji dla mediów doszło do wypadku.

Najwyższy rower na świecie powstał w Białymstoku w ramach projektu „Śmieć dla jednego, skarb dla drugiego”. Pomysł został realizowany przez Adama Zdanowicza i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 43. W przedsięwzięcie zaangażowali się prezydent Białegostoku, marszałek, Fundacja Unitalent, a sponsorem strategicznym został PKO Bank Polski.

W inicjatywie wzięły udział dzieci ze szkoły, przy której znajduje się miasteczko ruchu drogowego. Niedawno Miasto przekazało tej placówce 60 rowerów z Biura Rzeczy Znalezionych. Część z nich, tych najbardziej zużytych, wykorzystano do budowy najwyższego roweru świata. Na Politechnice Białostockiej powstał jednoślad o wysokości 7 metrów. To kolorowa, podświetlana konstrukcja w kształcie choinki.

Przejazd po rekord odbył się między dwoma podnośnikami. Rowerzysta przez cały czas był zabezpieczony, podpięty do liny prowadzącej. Rekord został pobity. Podczas późniejszego pokazu dla dziennikarzy Adam Zdanowicz upadł wraz z rowerem i został przewieziony karetką do szpitala na badania.

Poprzedni rekord zapisany w Księdze Guinnessa należał do USA. Wtedy najwyższy rower świata miał wysokość 6,15 m.

Agnieszka Błachowska

Do góry