• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rowerowo w Białymstoku

Dodana: 22.07.2022 12:20

W Białymstoku konsekwentnie rozwija się infrastruktura rowerowa, powstają nowe ścieżki, stawiane są stojaki, tworzone parkingi dla jednośladów. Mamy prężnie działający system BiKeR, z którego białostoczanie chętnie korzystają. Co roku uczestniczymy też w ogólnopolskiej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Warto wiedzieć, że do końca 2021 r. Miasto Białystok wybudowało ponad 162 km ścieżek i ustawiło 821 stojaków na 165 parkingach rowerowych. W ubiegłym roku powstała chociażby podwieszana ścieżka wzdłuż ulicy Kalinowskiego, i inne, np. wzdłuż ulic Kaczorowskiego, Marjańskiego, Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego, Bitwy Białostockiej, Słonecznej, Mickiewicza – na różnych odcinkach.

Aktualnie w budowie są ścieżki o łącznej długości ponad 3 km: przy ulicy Depowej, przy budowanym przejściu podziemnym pod torami, przy budowanym węźle intermodalnym. Planowane są budowy ścieżek na odcinkach wzdłuż ulic: Ciołkowskiego, Marczukowskiej, Waszyngtona/Zwierzynieckiej/Wesołej.

– Podejmujemy wiele działań z myślą o rozwoju infrastruktury rowerowej w naszym mieście. Dążymy do tego, aby oddzielić ruch rowerowy od pojazdów i pieszych. Wprowadzamy oświetlenie ścieżek niezależne od oświetlenia jezdni. Stawiamy podpórki dla rowerzystów przed przejazdami – w planach mamy 17 nowych podpórek w 12 lokalizacjach. Montujemy stojaki i wiaty (również przy szkołach). Budujemy bezkolizyjne przejazdy w ruchliwych miejscach – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Miasto zainwestowało też w totem rowerowy, który stanął przy ścieżce wzdłuż ulic Św. Pio. Jest on zintegrowany z sygnalizacją świetlną. Pomaga cyklistom w płynnym i bezpiecznym przejeździe przez skrzyżowanie ulic Mickiewicza i Miłosza.

W Białymstoku od lat działa system BiKeRa. Z podsumowania 2021 roku wiadomo, że w poprzednim sezonie BiKeRy były wypożyczane ponad 349 tys. razy. Użytkownicy mają do dyspozycji 58 stacji rowerowych, 574 jednoślady standardowe, w tym 50 rowerów standardowych z fotelikami dla dzieci, 10 rowerów typu tandem i 20 rowerów dziecięcych, które można wypożyczyć w Białymstoku, Choroszczy i miejscowości Kleosin w gminie Juchnowiec Kościelny.

W czerwcu odbyła się 4. edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, w której udział wzięło 56 miast. Od początku Białystok bierze w niej udział. W tym roku było 48 tys. uczestników, którzy wykręcili na rowerach 8,4 mln km, zliczonych w aplikacji „Aktywne Miasta”. W Białymstoku było ponad 500 uczestników, którzy wykręcili ponad 83 tys. km.

Białystok zajął 3. miejsce w rywalizacji, w kategorii miast powyżej 200 tys. mieszkańców. Natomiast w ogólnej rywalizacji – 47. miejsce. Puchar trafił do Białej Podlaskiej.

Sześciorgu najaktywniejszym rowerzystom i rowerzystkom Prezydent Miasta ufundował zestawy gadżetów rowerowych i vouchery do sieci sklepów sportowych, o wartości 700, 500 i 300 zł. W tym roku pierwsze miejsce wśród kobiet kręcących kilometry dla Białegostoku zajęła pani Katarzyna, która przejechała 2017,94 km. Na drugim miejscu znalazła się pani Natalia z wynikiem 1911,59 km. Na trzecim miejscu pani Ewa, która przez cały czerwiec przejechała na rowerze 1167,54 km. Pierwsze miejsce w kategorii mężczyzn, w tym roku zajął pan Jarosław z wynikiem 4444,56 km. To rekordzista – brał udział we wszystkich edycjach konkursu i za każdym razem wykręcał najwięcej kilometrów dla Białegostoku. Drugie miejsce zdobył pan Mariusz z wynikiem 2052,37 km. Trzecie miejsce zajął pan Krzysztof po przejechaniu 1902,14 km. Nagrodzonym gratulujemy.

Agnieszka Błachowska

Do góry