• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rowerowa Stolica Polski 2021 – białostockie podsumowanie

Dodana: 12.07.2021 13:12

Kategorie: Aktualności Rower CAS

Zakończyła się 3. edycja rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Białystok zajął w tym roku 4. miejsce w kategorii miast powyżej 200 tys. mieszkańców, a w ogólnej klasyfikacji znalazł się na 43. miejscu. W niedzielę (11 lipca) prezydent Tadeusz Truskolaski wręczył nagrody najaktywniejszym rowerzystom, zbierającym kilometry dla naszego miasta.

Do wydarzenia organizowanego w czerwcu przez Miasto Bydgoszcz zgłosiły się aż 53 miasta z różnych stron Polski, również Białystok. Kilometry dla naszego miasta kręciło prawie 700 uczestników (kilometry mógł zbierać każdy rowerzysta, również osoby spoza Białegostoku) – to dwa razy więcej rowerzystek i rowerzystów niż w poprzedniej edycji rywalizacji.

Wczoraj (11 lipca) w Wasilkowie, podczas urodzin Radia Jard, prezydent Tadeusz Truskolaski wręczył nagrody najaktywniejszym rowerzystom, którzy w czerwcu zbierali kilometry dla Białegostoku z aplikacją Aktywne Miasta. Dla 3 najaktywniejszych rowerzystek i 3 rowerzystów prezydent ufundował zestawy gadżetów rowerowych oraz vouchery do sieci sklepów sportowych o wartości 1000, 600 i 400 zł.

– Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski to świetna promocja jazdy na rowerze i aktywnego wypoczynku – podkreślał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Gratuluję cyklistkom i cyklistom z Białegostoku, którzy zebrali dla naszego miasta imponującą liczbę kilometrów.

Pierwsze miejsce wśród kobiet kręcących kilometry dla Białegostoku zajęła Małgorzata Szmit, która przejechała 2379,44 km. Pani Małgorzata brała udział we wszystkich edycjach rywalizacji. Za każdym razem znajdowała się w czołówce najaktywniejszych kobiet zbierających kilometry dla Białegostoku. Na drugim miejscu znalazła się Katarzyna Demianiuk z wynikiem 1732,65 km. Na trzecim miejscu – Natalia Szewczyk, która przez cały czerwiec przejechała na rowerze 1586,33 km.

Pierwsze miejsce w kategorii mężczyzn zajął Jarosław Siemieniuk z wynikiem 4862,5 km. Pan Jarosław jest rekordzistą. Brał udział w trzech edycjach konkursu i za każdym razem wykręcał najwięcej kilometrów dla Białegostoku. Drugie miejsce w kategorii mężczyzn po raz drugi zajął Stanisław Statkiewicz z wynikiem 3351,85 km. Trzecie miejsce zajął Mariusz Dallemura po przejechaniu 3000,77 km.

W rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski brało udział ponad 45 tys. uczestników. Aplikację, która zliczała przejechane kilometry, włączano w czasie trwania rywalizacji ponad 2,5 mln razy. Użytkownicy kręcący kilometry dla Białegostoku przejechali ponad 80 tys. kilometrów. To tak, jakby dwa razy okrążyli kulę ziemską po równiku. Kilometry w ramach Rowerowej Stolicy Polski kręcono w 50 krajach na całym świecie: Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Francji, we Włoszech, Austrii, Belgii, a nawet w Meksyku i  Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Opracowanie: Agnieszka Błachowska

Do góry