• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

„Romans” w sześciu województwach

Białostoczanka Natalia Sakowicz ze spektaklem „Romans” odwiedzi 12 miejscowości w sześciu województwach. Dzięki temu przedstawienie będą mogli obejrzeć mieszkańcy miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Partnerem objazdu w ramach programu Teatr Polska jest Miasto Białystok.

Celem programu Teatr Polska jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Inicjatywa jest organizowana od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Romans” jest monodramem lalkowym przeznaczonym dla widzów powyżej 15. roku życia. Przedstawienie opowiada o toksycznej relacji, kwestiach związanych z poczuciem wewnętrznej pustki i osamotnienia, o trudach akceptacji swojego ciała oraz o problemie uzależnienia. Wykorzystano w nim środki wyrazu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki: teatru dramatycznego, teatru ożywionej formy czy tańca współczesnego. Prezentacjom spektaklu będą towarzyszyły działania edukacyjne w formie rozmowy z widzami lub warsztatu ze świadomości ciała.

Aktorką oraz reżyserką przedstawienia jest Natalia Sakowicz – niezależna artystka, lalkarka, wykładowczyni białostockiej Akademii Teatralnej, członkini Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy, dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku (stypendium Młodzi Twórcy 2017 i 2019). Inne osoby zaangażowane w spektakl: tekst – Zuzanna Bojda, lalka – Olga Ryl-Krystianowska, muzyka – Maciej Cempura, ruch sceniczny – Iza Szostak, reżyseria świateł – Maciej Iwańczyk.

– Wspieramy projekty kulturalne realizowane przez białostoczan lub osoby związane z naszym miastem – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Mam nadzieję, że mieszkańcom innych regionów Polski spodoba się monodram lalkowy z Białegostoku.

„Romans” miał swoją premierę w 2021 r. Przedstawienie zyskało pozytywne recenzje zarówno krytyków teatralnych, jak i publiczności podczas pokazów na wielu festiwalach. Otrzymało wyróżnienia – nagrodę publiczności na XXX Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych „Klamra” w Toruniu oraz nagrodę „Kryształową Pestkę” na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej „Pestka” w Jeleniej Górze.

Partnerami objazdu są Miasto Białystok i Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku.

Harmonogram znajduje się w załączniku.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Harmonogram - spektakl Romans

rozmiar: 13,23 KB DOCX pobierz
Do góry