• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rocznica zwycięstwa pod Monte Cassino

18 maja przypada 78. rocznica bitwy o Monte Cassino. Z tej okazji dziś w Białymstoku odbyła się uroczystość pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie. W hołdzie uczestnikom tej zwycięskiej walki – w imieniu prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego – złożyli kwiaty jego zastępcy Przemysław Tuchliński i Adam Musiuk.

Z okazji 78. rocznicy bitwy o godz. 12.00 pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie przy ulicy M. Skłodowskiej-Curie odbyły się uroczystości upamiętniające walkę pod Monte Cassino, w których Urząd Miejski reprezentował zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński. Wcześniej, w imieniu prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, jego zastępca Rafał Rudnicki zapalił znicz pod pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na Cmentarzu Miejskim.

– Bitwa pod Monte Cassino była najokrutniejszą z walk stoczonych przez wojsko polskie na Zachodzie. Pochłonęła najwięcej ofiar, poległych, zaginionych i rannych. 18 maja to symboliczna data, dziś przywołujemy także bohaterów wszystkich bitew i potyczek, w których podczas drugiej wojny światowej, na obcej ziemi uczestniczyli polscy żołnierze – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński. – Zaznaczamy dziś naszą pamięć o wszystkich bohaterach, by przypomnieć o wartościach, które przyświecały im podczas walk i działalności po zwycięstwie.

Bitwa o Monte Cassino to najsłynniejszy epizod bojowego szlaku Armii gen. Władysława Andersa. Średniowieczny klasztor, stanowiący część niemieckiej Linii Gustawa, stał się symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, którzy z dala od domu oddawali życie za wolność swojej ojczyzny. Monte Cassino jest również częścią wielkiej epopei sybirackiej – to właśnie wywiezieni w głąb Związku Sowieckiego Polacy, amnestionowani w ramach układu Sikorski-Majski, tworzyli polską armię walczącą u boku aliantów. Tym bardziej więc słynna bitwa zasługuje na upamiętnienie w Białymstoku, gdzie pamięć o stalinowskich represjach wciąż jest żywa.

Agnieszka Błachowska

Do góry