• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rocznica stanu wojennego

Dodana: 13.12.2019 08:41

Punktualnie o północy, 13 grudnia, w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przedstawiciele władz Białegostoku złożyli kwiaty i zapalili znicze pod białostockimi miejscami pamięci, przypominającymi tę tragiczną datę w historii naszego kraju.

Wieńce od prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego zostały złożone przez jego zastępcę Rafała Rudnickiego pod tablicą przy ul. Lipowej, upamiętniającą represjonowanych w stanie wojennym, pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz pod pomnikiem Solidarności przy kościele pw. św. Kazimierza.

Przypomnijmy, że 38 lat temu władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i „Solidarności”. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej wzięło udział w sumie 70 tys. żołnierzy i 30 tys. milicjantów, wykorzystano 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Komunistyczne władze wprowadziły stan wojenny, aby stłumić rozwój opozycji i zatrzymać demokratyzację kraju zapoczątkowaną strajkami w 1980 r. i podpisanymi w ich konsekwencji porozumieniami. Czołowi działacze opozycyjni trafili do ośrodków internowania i więzień, a tysiące ludzi zostało wyrzuconych z pracy. Represje objęły także studentów i ludzi kultury. W czasie stanu wojennego życie straciło kilkadziesiąt osób.

(oprac. Kamila Bogacewicz)

Do góry