• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rocznica sowieckiej napaści na Polskę

Dodana: 17.09.2020 14:54

W czwartkowe południe w Białymstoku rozbrzmiały syreny alarmowe, a przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka rozpoczęła się uroczystość. Tak Białystok uczcił 81. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. W przeddzień tej rocznicy, 16 września odsłonięto pomnik „Bohaterskim Matkom Sybiraczkom”.

1 i 17 września 1939 roku to daty wyznaczające początek XX-wiecznej gehenny Polaków. 81 lat temu dwa zbrodnicze totalitaryzmy, niemiecki i sowiecki, na dobre rozpoczęły swoją ekspansję. Polska stała się pierwszą ofiarą ich planów.

Dziś (17 września) władze Białegostoku, Sybiracy, służby mundurowe, harcerze oraz mieszkańcy miasta wspólnie uczcili pamięć o ofiarach komunistycznej napaści na Polskę i późniejszych zbrodni sowieckich, a zwłaszcza wywózek. Pod Pomnikiem Grobem Nieznanego Sybiraka zapłonęły znicze, zostały złożone kwiaty. W południe w całym mieście rozległ się dźwięk syren.

Warto w takim momencie zatrzymać się na chwilę i oddać hołd ofiarom tamtych wydarzeń. Jesteśmy im to winni. W Białymstoku i na całym Podlasiu pamięć o wywózkach jest szczególnie silna. Masowe deportacje w latach czterdziestych XX wieku, podczas których setki tysięcy ludzi wywieziono w głąb Związku Sowieckiego, najmocniej dotknęły Polaków zamieszkujących wschodnie tereny Rzeczypospolitej. Chcemy, aby pamięć o tragedii Sybiraków  żyła i łączyła kolejne pokolenia – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Także pod Pomnikiem Katyńskim w Parku Zwierzynieckim zostały dziś złożone kwiaty i zapalone znicze. Prezydenta Białegostoku reprezentował jego zastępca Przemysław Tuchliński.

Poprzedniego dnia (16 września) o godz. 20.00 odsłonięty został pomnik „Bohaterskim Matkom Sybiraczkom”, który stanął przed budynkiem Muzeum Pamięci Sybiru. To wyraz hołdu oddanego bohaterskim Polkom, których determinacji i poświęceniu wiele dzieci zawdzięcza życie. Pomnik powstał dzięki staraniom białostockiego oddziału Związku Sybiraków.

Więcej informacji o tegorocznych obchodach rocznicy znajduje się na stronie: sybir.bialystok.pl.  

Anna Kowalska

Do góry