Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rocznica Powstania Wielkopolskiego

Dodana: 27.12.2021 13:55

Kategorie: Aktualności Historia

W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Miasto Białystok także uczciło tę rocznicę.

„W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej” – głosi preambuła ustawy, która mówi o ustanowieniu 27 grudnia świętem państwowym – Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki złożył kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Impulsem do wybuchu powstania wielkopolskiego była wizyta w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z „Ojców Niepodległości”, i jego przemówienie do rodaków zgromadzonych przed hotelem Bazar. Efektem powstania stało się przyłączenie do odradzającej się Polski ziem zaboru pruskiego. Pomimo spontanicznego charakteru wydarzenia, słabego uzbrojenia i wyszkolenia powstańców, braku planu – jest to jedyne polskie powstanie, które osiągnęło swój cel. Powstanie Wielkopolskie trwało 52 dni i było wyrazem niezwykłego obywatelskiego zjednoczenia przekutego w walkę o wolność i niepodległość kraju. W tym roku obchodzimy jego 103. rocznicę.

Anna Szerszunowicz

Do góry