• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rocznica Powstania Warszawskiego

Dodana: 27.07.2022 10:55

Białystok, jak co roku, uczci pamięć o Powstaniu Warszawskim. Uroczystość odbędzie się w najbliższy poniedziałek (1 sierpnia) o godz. 17.00. W rocznicę godziny „W” zostaną uruchomione syreny alarmowe w całym mieście.

Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się pod pomnikiem „Żołnierzom Armii Krajowej” przy ulicy Jana Kilińskiego. Hołd poległym powstańcom złożą między innymi władze miasta, kombatanci, mieszkańcy Białegostoku.

Jak co roku, oddając hołd poległym i żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego, w całym kraju zostaną uruchomione syreny alarmowe. Także w Białymstoku o godz. 17.00  rozlegną się syreny, a minutą ciszy uczczeni zostaną powstańcy.

– Drodzy nasi ukraińscy mieszkańcy i sąsiedzi! W imieniu wszystkich miast Unii Metropolii Polskich zwracam się do Was o cierpliwość, gdy zawyją syreny. Nie będą one powodem do niepokoju, obaw i stresu, tylko symbolem zadumy nad historią bohaterów walczących o swoją wolność – zaapelował prezes Unii Metropolii Polskich i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Prawie 78 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00, w okupowanej Warszawie wybuchło powstanie. Planowana na kilka dni akcja trwała aż 63 dni, co czyni Powstanie Warszawskie największym zrywem wolnościowym II wojny światowej. Do walki przystąpiło około 30 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, tylko 10% było uzbrojonych. Po stronie niemieckiej znalazło się około 20 tysięcy w pełni uzbrojonych żołnierzy, którzy dysponowali pancernymi jednostkami frontowymi, artylerią i lotnictwem. W powstaniu poległo kilkanaście tysięcy powstańców, zginęło ok. 150 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

1 sierpnia – zgodnie z ustawą z 9 października 2009 roku – ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. 

Kamila Bogacewicz

Apel do Uchodźców z Ukrainy PL

rozmiar: 160,39 KB PDF pobierz

Apel do Uchodźców z Ukrainy UKR

rozmiar: 203,62 KB PDF pobierz
Do góry