• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rocznica odzyskania niepodległości

W niedzielę, 19 lutego, przypadała 104. rocznica wyzwolenia Białegostoku z rąk zaborców. Mieszkańcy przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego złożyli hołd bohaterom naszej niepodległości.

Rocznicę wyzwolenia Białystok uczcił w trakcie oficjalnej uroczystości pod pomnikiem Marszałka. Rozpoczęła się ona w niedzielę (19 lutego) o godz. 12.00 na Rynku Kościuszki. Uczestnicy złożyli pod pomnikiem kwiaty. W wydarzeniu wzięli udział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym.

Z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok specjalne wydarzenia przygotowało także Muzeum Wojska. W programie znalazło się m.in. zwiedzanie wystaw, fotobudka, w której można było zrobić sobie zdjęcie w replice munduru z czasów walk o niepodległość, oraz kiermasz książek i gadżetów muzealnych. Przed budynkiem, na Skwerze Armii Krajowej, stanęła instalacja artystyczna „1919”.

Kiedy w listopadzie 1918 roku Polska odzyskiwała wolność, Białystok musiał jeszcze na nią poczekać. Niemcom zależało na utrzymaniu miasta, ponieważ przebiegała tędy linia kolejowa z Brześcia do Prus Wschodnich, umożliwiająca odwrót ich wojsk z Ukrainy. Porozumienie Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego i POW z Niemiecką Radą Żołnierską sprawiło, że faktyczne wyzwolenie Białegostoku nastąpiło trzy miesiące później, 19 lutego 1919 roku. Wtedy z miasta odjechał ostatni pociąg z ewakuującym się niemieckim wojskiem, a na ulicach pojawili pierwsi polscy żołnierze. Oficjalne przekazanie władzy, z mszą polową przed kościołem farnym i defiladą, odbyło się 22 lutego 1919 roku.

Kamila Bogacewicz

Do góry