Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Rocznica niepodległości Białegostoku

Dodana: 19.02.2021 13:26

19 lutego przypada 102. rocznica wyzwolenia Białegostoku i przyłączenia miasta do niepodległej już od kilku miesięcy ojczyzny. Miasto Białystok pamięta o swoim święcie.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wraz z radnymi o godz. 12.00 złożył kwiaty na Rynku Kościuszki pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Godzinę później w ten sam sposób pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń uczcił jego zastępca Przemysław Tuchliński na Cmentarzu Wojskowym przy ulicy 11 Listopada.

– W imieniu wszystkich mieszkańców miasta oddaliśmy w ten sposób hołd twórcom polskiej niepodległości i tym, którzy oddali za nią życie – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią mieszkańcy Białegostoku nie mogli uczestniczyć w obchodach. Jednak Miasto wspólnie z instytucjami kultury przygotowało alternatywne możliwości udziału w tym święcie: można obejrzeć instalację przy Muzeum Wojska w Białymstoku, wziąć udział w queście – grze terenowej połączonej ze spacerem lub obejrzeć online premierę najnowszego wydawnictwa Muzeum Pamięci Sybiru.

Dziś (19 lutego) o godz. 17.00, w tę 102. rocznicę wyzwolenia miasta, zostanie także podświetlony na biało-czerwono Pałacyk Gościnny przy ul. J. Kilińskiego w Białymstoku.

Anna Szerszunowicz

 

Do góry