• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rocznica katastrofy smoleńskiej

W sobotę (10 kwietnia) minęło dwanaście lat od katastrofy samolotu rządowego, w którym leciała polska delegacja państwowa mająca uczestniczyć w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W katastrofie z 2010 roku zginęło łącznie 96 osób, w tym Lech Kaczyński – Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz polscy parlamentarzyści, przywódcy sił zbrojnych, duchowni, przedstawiciele rodzin katyńskich, kombatanci i cała załoga samolotu.

Białystok co roku upamiętnia ofiary katastrofy smoleńskiej. W 12. rocznicę tego tragicznego wydarzenia, w godzinę upadku polskiego samolotu – o 8.41 – w imieniu prezydenta Tadeusza Truskolaskiego zostały złożone kwiaty pod pomnikiem ofiar przy kościele św. Rocha. Także pod tablicą poświęconą urodzonemu w naszym mieście prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu, jak również na grobach wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry oraz stewardessy Justyny Moniuszko kwiaty złożyli zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz oraz miejscy radni z przewodniczącym Łukaszem Prokorymem na czele.

Hołd arcybiskupowi Mironowi Chodakowskiemu, który zginął w katastrofie smoleńskiej, oddali zastępca prezydenta Adam Musiuk i delegacja miejskich radnych. Odwiedzili jego grób w Supraślu i złożyli tam kwiaty. Arcybiskup Miron był zwierzchnikiem prawosławnego ordynariatu WP, został pochowany w krypcie cerkwi Zwiastowania NMP. Na rondzie im. arcybiskupa generała Mirona Chodakowskiego w Białymstoku zapalono znicze.

Kamila Bogacewicz

Do góry