• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Remont elewacji Bramy Wielkiej

Dodana: 06.06.2016 13:37

Kategorie: Aktualności ZMK Zabytki

Brama Wielka w Zespole Pałacowo-Ogrodowym Branickich przy ul. J. Kilińskiego zostanie odrestaurowana. Miasto otrzymało dofinansowanie na realizację tej inwestycji

Miasto Białystok otrzymało dotację w wysokości 28 tysięcy złotych na realizację remontu elewacji bramy Pałacu Branickich. Dofinansowanie przyznano w ramach konkursu wniosków na zadania z zakres ochrony zabytków, zrealizowanego przez samorząd województwa podlaskiego. Realizację tego przedsięwzięcia nadzoruje Zarząd Mienia Komunalnego w Białymstoku.

– Zarząd Mienia Komunalnego podpisał już umowę z wykonawcą, który zajmie się m.in. renowacją tynków, uzupełnieniem ubytków i spękań, wykonaniem nowego cokołu, naprawą kominów i uszczupleniem pokrycia dachowego – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Robert Jóźwiak. – Realizacja tej inwestycji zajmie dwa miesiące. Koszt prac budowlanych to ok. 206 tysięcy złotych.

Przeprowadzone prace wpłyną m.in. na poprawę atrakcyjności tego miejsca dla mieszkańców i turystów. Warto wiedzieć, że w Bramie Wielkiej Pałacu Branickich znajduje się Multimedialne Centrum Informacji Turystycznej (MCIT). Działa ono siedem dni w tygodniu, w godz. 10.00-18.00. W MCIT przy ul. J. Kilińskiego 1 można otrzymać bezpłatne przewodniki turystyczne oraz zapoznać się z historią naszego miasta. Historia Białegostoku jest prezentowana w nietypowy sposób – na nowoczesnych urządzeniach multimedialnych. Zarówno starsi, jak i młodsi znajdą tu dla siebie wiele atrakcji – chociażby zdjęcia dawnego Białegostoku przygotowane w technice 3D.

Konstrukcja Bramy Wielkiej pochodzi z połowy XVIII wieku. Kształtem przypomina łuk tryumfalny, na jej szczycie króluje złoty Gryf – symbol rodu Branickich.

Kamila Busłowska

Do góry