• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Rekonstrukcja Bitwy Białostockiej

Dodana: 12.08.2019 14:57

Kategorie: Aktualności Kultura

Zbliżająca się rocznica wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Białostockiej z 1920 roku już kolejny raz jest okazją do inscenizacji epizodu z walk. Widowisko odbędzie się w niedzielę (18 sierpnia) na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej.

Rekonstrukcja rozpocznie się 18 sierpnia o godzinie 14.00. W trwającej kilkadziesiąt minut inscenizacji weźmie udział około 100 rekonstruktorów, wykorzystane zostaną również armaty i pojazdy militarne z epoki (Ruso-Balt, Peugeot, Ford). Widowisko wzbogaci specjalnie przygotowana scenografia. Po zakończeniu inscenizacji walk na skwerze Armii Krajowej będzie serwowana wojskowa grochówka. Tego dnia wstęp do Muzeum Wojska w Białymstoku będzie bezpłatny.

– Zapraszam białostoczan na inscenizację walk. To widowisko w ciekawy sposób przybliży ważne dla naszej historii wydarzenie – Bitwę Białostocką z 22 sierpnia 1920 roku. Zachęci też do lepszego poznania historii naszego miasta i Polski – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Wojska w Białymstoku. Partnerem inicjatywy jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Czemu By Nie.

22 sierpnia 1920 roku w Białymstoku doszło do walk pomiędzy 1. Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami 16. Armii RFSRR oraz towarzyszącymi im oddziałami 3. Armii RFSRR. Kilkugodzinna akcja militarna prowadzona na ulicach miasta zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich i wyzwoleniem Białegostoku. Strona polska miała 34 zabitych i ponad 200 rannych, bolszewicy – ok. 800 zabitych i rannych, a ponad 8000 żołnierzy agresora dostało się do niewoli. Wojska polskie zdobyły trzy pociągi, samolot, 22 działa i 147 karabinów maszynowych.

(oprac. Kamila Bogacewicz)

(fot. S. Skibicki/MWB)

Do góry