• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Ratunek przed zamarznięciem

Dodana: 25.01.2019 13:39

Mróz nie odpuszcza. Prognozy wskazują, że podczas najbliższych nocy temperatura spadnie nawet do kilkunastu stopni poniżej zera. Przy tak niskich temperaturach łatwo o wychłodzenie organizmu. Dlatego w najbliższe dni i noce białostoccy strażnicy podejmować będą wzmożone działania. Apelują też do mieszkańców o zwracanie uwagi na osoby zagrożone zamarznięciem.

Patrole Straży Miejskiej będą zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku, niedołężne. Niskie temperatury mogą być także zabójcze dla osób, które pod wpływem alkoholu zasypiają na ławkach, przystankach czy wprost na chodnikach. Do patrolujących ulice strażników dołączą także ratownicy z grupy Medival. Ratownicy, wyposażeni w odpowiedni sprzęt i środki medyczne, będą udzielać potrzebującym doraźnej pomocy medycznej.

Dziś, tuż po godz. 3.00, dyżurny Straży Miejskiej otrzymał zgłoszenie o młodej kobiecie leżącej na śniegu przy ul. M.C. Skłodowskiej. Zgłaszający zaoferował się pozostać przy kobiecie do przyjazdu patrolu. Strażnicy, którzy chwilę później przybyli na miejsce, stwierdzili że w zaspie leży zmarznięta kobieta. 21-latka trafiła do szpitala.

Ten przypadek pokazuje, jak ważna jest pomoc mieszkańców w takich sytuacjach. Dlatego wciąż apelujemy do białostoczan – nie bądźmy obojętni – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. – Jeden telefon do służb naprawdę może uratować życie.

Informacje o każdej zauważonej osobie, która może potrzebować pomocy i o miejscach, w których mogą przebywać bezdomni, należy zgłaszać pod numer telefonu 986.

W ciągu ponad dwóch miesięcy trwania akcji „Zimowy ratownik”, funkcjonariusze białostockiej Straży Miejskiej interweniowali ponad tysiąc razy. Interwencje te dotyczyły osób bezdomnych i nietrzeźwych. Niektóre kończyły się rozmową i przekazaniem informacji o miejscach, gdzie można uzyskać specjalistyczną pomoc. Inne – przewiezieniem do izby wytrzeźwień. Trafiły tam 324 osoby, do ogrzewalni – 38 osób, pogotowiu ratunkowemu przekazano 31 osób.

Anna Kowalska

Do góry