• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Pudełko Życia

Dodana: 23.01.2017 13:07

Nowa inicjatywa Urzędu Miejskiego w Białymstoku – "Pudełko Życia". Ma ułatwić niesienie pomocy ludziom samotnym, starszym, niepełnosprawnym w sytuacjach, kiedy ich zdrowie lub życie jest zagrożone. W takich momentach potrzebna jest szybka pomoc służb ratowniczych, a brak kontaktu z człowiekiem po wylewie czy udarze może dramatycznie tę pomoc opóźnić

Czerwone, okrągłe pudełko, a w nim magnes i karta informacyjna, którą trzeba wypełnić. Jest tam miejsce na informacje o przebytych chorobach i alergiach, zażywanych lekach, najważniejsze numery telefonów do bliskich. Można wpisać dyspozycje, co ratownicy mają zrobić z domowymi zwierzętami, komu przekazać klucze do mieszkania. Można też do pudełka włożyć wypisy ze szpitali. Żeby informacje na temat stanu zdrowia uwiarygodnić, kartę powinien podpisać lekarz rodzinny. Potem wystarczy magnes przykleić do zewnętrznych drzwi np. lodówki, a pudełko schować do środka. Oczywiście nie musi to być lodówka, ale akurat ten sprzęt znajduje się w każdym domu, w widocznym miejscu. Informacje zawarte w karcie zostaną wykorzystane przez służby ratunkowe w sytuacji, kiedy zajdzie konieczność przeprowadzenia sprawnej akcji ratunkowej. Ponad sto „Pudełek Życia” trafiło już dzisiaj do białostockich seniorów.

– Często się zdarza, że w chwili przyjazdu karetki pogotowia ludzie nie są w stanie podać podstawowych informacji o sobie – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – „Pudełko Życia” może uratować takiego człowieka.

Miasto Białystok zamówiło wykonanie 4 tys. takich pudełek. Będzie można je otrzymać na parterze Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1 i w budynku Departamentu Spraw Społecznych przy ul. gen. J. Bema 60/1. Także organizacje pozarządowe zajmujące się osobami starszymi oraz Polski Czerwony Krzyż, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Caritas pomogą je rozdać seniorom. Podobne pudełka funkcjonują już w kilku miastach w kraju. Pomysł przywędrował do nas z Zachodu.

Anna Kowalska

 

Do góry