• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Przygotowania do otwarcia muzeum

Dodana: 26.03.2021 14:38

Po czterech latach od powołania, 17 września tego roku Muzeum Pamięci Sybiru zostanie otwarte dla zwiedzających. Miasto Białystok już przygotowuje się do tej uroczystości.

– Muzeum Pamięci Sybiru będzie można zwiedzać od 17 września. Tego dnia nastąpi uroczyste otwarcie tej nowej instytucji na mapie naszego miasta – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Będzie to jedyne muzeum w kraju opowiadające historię polskiej obecności na Sybirze od XVI wieku, carskich zsyłek Polaków w głąb Rosji oraz represji i zbrodni sowieckich, w tym deportacji na Syberię i do Kazachstanu. Chcemy, aby otwarcie tej placówki miało wyjątkowo uroczysty charakter.

W piątek (26 marca) prezydent Truskolaski podpisał pierwsze zaproszenia na tę uroczystość. Otrzymają je obecny i byli prezydenci Polski. Zaproszenia zostaną także wystosowane do marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu. Szczególnymi gośćmi podczas otwarcia muzeum będą Sybiracy – bezpośredni świadkowie historii – i ich potomkowie.

– To dzięki ich świadectwu możliwe było powstanie tej placówki – zapewnił Tadeusz Truskolaski. –  I to oni, bohaterowie tamtych czasów, prowadzą nas przez wystawę, która jest naszym hołdem złożonym wszystkim zesłańcom.  

Budowa siedziby Muzeum Pamięci Sybiru (MPS), finansowana z budżetu Miasta i resortu kultury, zakończyła się w ubiegłym roku. Od tamtej pory trwały prace nad urządzeniem wystawy stałej i wnętrza budynku. Na kilka miesięcy przed otwarciem prace nad wystawą stałą zmierzają ku końcowi. Na ponad 2 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej zamontowano m.in. 159 gablot, zainstalowano 29 projektorów i 95 urządzeń audio, ustawiono 9 kiosków multimedialnych, 99 symbolicznych steli (w tym 24 imienne), zamontowano 63 panele tekstowe i 356 tabliczek z opisami i podpisami. Przygotowano też multimedia, w tym ponad 100 minut nagrań dźwiękowych i blisko 20 minut filmów.

W całym budynku pojawia się nowe wyposażenie, testowane są systemy zarządzania obiektem i ruchem zwiedzających. Wyposażane są magazyny i powierzchnie biurowe, a specjalistyczne urządzenia trafiają do pomieszczeń związanych z konserwacją eksponatów, czy sali multimedialnej. Aranżowany jest również sklep muzealny, przestrzeń kasowa i szatnie.

Projekt „Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru” kosztował ok. 13 mln zł. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie z UE w wysokości
6 mln 783 tys. zł. Pozostała kwota została pokryta z budżetu Miasta Białegostoku.

Anna Kowalska

 

Do góry