• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Przedłużenie Sitarskiej gotowe

Zakończyła się budowa przedłużenia ulicy Sitarskiej. Mieszkańcy Białegostoku, kierowcy i rowerzyści mogą korzystać z nowej drogi od dzisiejszego ranka. To inwestycja oczekiwana przez białostoczan, bo znacznie ułatwi i skróci dojazd z Dziesięcin i okolicznych osiedli do centrum miasta.

Nowo wybudowany, blisko kilometrowy odcinek nowej ulicy nosi nazwę Bł. Ks. Michała Sopoćki. Przedłużenie Sitarskiej połączyło osiedla Dziesięciny i Białostoczek. Skorzystają też mieszkańcy Wysokiego Stoczku i Antoniuka, bo mają teraz łatwiejszy dojazd do centrum miasta.

Bardzo się cieszę, że ta inwestycja dobiegła końca i mieszkańcy Białegostoku mogą z niej już korzystać – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Dzięki nowej drodze została odciążona ulica Antoniukowska i wiadukt na Dąbrowskiego. Jest jeszcze jedna, istotna korzyść – nową drogą znacznie szybciej dotrzemy do centrum.

Dawna trasa od ul. Świętokrzyskiej do skrzyżowania Poleskiej z Sitarską liczy 2,8 km. Autobusem pokonamy ją w ok. 25 minut, autem – w ok. 6 minut, a rowerem – w ok. 13 minut. Przejazd z tego samego miejsca i dotarcie do Poleskiej nową drogą oznacza pokonanie 1,2 km i zajmuje mniej czasu: autobusem – ok. 4 minuty, autem ok. 2,5 minuty, a rowerem – ok. 6 minut.

W ramach inwestycji wybudowany został 900-metrowy odcinek nowej drogi. Są tam dwie jezdnie o szerokości 7 m każda i po dwa pasy ruchu w każdą stronę, do tego obustronna droga rowerowa o szerokości 2-2,5 m, chodniki (od 2 m do 4,5 m). Nad torami, na wysokości do 12,5 m, została wybudowana estakada. Powstało też rondo u zbiegu z ul. Radzymińską oraz sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ul. Świętokrzyską. Od ul. Kozłowej, poprzez wiadukt, do Narewskiej wytyczono buspas. W drugą stronę specjalny pas dla autobusów wiedzie od ul. Narewskiej do ronda przy Radzymińskiej.

W związku z otwarciem dla ruchu ul. Bł. Ks. M. Sopoćki od 1 sierpnia zmianie ulegną trasy linii 15, 22, 25 oraz N3:

  • Autobusy linii 15 pojadą w obu kierunkach ulicami: Bohaterów Getta, Sitarską, Radzymińską i dalej stałą trasą.
  • Autobusy linii 22 pojadą w obu kierunkach ulicami Poleską, Sitarską, Radzymińską, 1000-lecia Państwa Polskiego, Poleską.
  • Autobusy linii 25 zostaną skierowane na nową trasę i pojadą ulicami: Gen. J. Hallera, Świętokrzyską, Bł. Ks. M. Sopoćki, Radzymińską, Zagumienną, Sokólską, Kombatantów, Bitwy Białostockiej, Gen. Wł. Andersa, nawrót na Rondzie K. Putry, Gen. Wł. Andersa, Bitwy Białostockiej, Tysiąclecia Państwa Polskiego, Sokólską, Zagumienną, Radzymińską, Bł. Ks. M. Sopoćki, Świętokrzyską, Gen. J. Hallera i dalej stałą trasą.
  • Autobusy linii N3 w kierunku Osiedla Nowe Miasto pojadą ulicami Zagumienną, Radzymińską, Sitarską, Bohaterów Getta i dalej stałą trasą.

Jednocześnie na ul. Bł. Ks. M. Sopoćki zostaną uruchomione dwa przystanki dla linii 25, a na ul. Sitarskiej – nowy przystanek dla linii 15 i 22 jadących w kierunku Osiedla Białostoczek.

Roboty budowlane trwały osiemnaście miesięcy – od początku lutego 2017 r. do końca lipca 2018 r. Przedłużenie ulicy Sitarskiej wybudowało Konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów Sp. z o.o. z Białegostoku i TRAKCJA PRKiL S.A. z Warszawy. Inwestycja kosztowała ok. 35 mln 340 tys. zł brutto. Została zrealizowana w ramach unijnego projektu pn. „Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej”, który zawiera także m.in. przebudowę ul. Jurowieckiej, 1000-lecia Państwa Polskiego, jak rówież zakup 20 niskoemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej. Białystok pozyskał ponad 84,4 mln zł na dofinansowanie tego projektu z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Anna Kowalska

Przedłużenie ulicy Sitarskiej

Do góry