• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Prezydent Białegostoku napisze opinie w sprawie Jednolitego Rynku UE

Dodana: 05.03.2020 15:21

Kategorie: Aktualności Prezydent

Prezydent Tadeusz Truskolaski został wybrany na sprawozdawcę w temacie Jednolitego Rynku UE w ramach prac Komisji ECON Komitetu Regionów Unii Europejskiej.

Polityczny koordynator Grupy EA Tadeusz Truskolaski będzie odpowiedzialny za przygotowanie tekstu opinii w oparciu o dwa dokumenty Komisji Europejskiej, które identyfikują problemy oraz bariery biznesu i obywateli, kiedy działają na Jednolitym Rynku UE. Dokumenty Komisji proponują również różne działania, by zapobiec tym barierom.

– Jednolity rynek jest kluczowym atutem dla gospodarki europejskiej, ale może przynieść korzyści tylko wtedy, gdy jego zasady zostaną skutecznie wdrożone i zastosowane. W strategii jednolitego rynku Komisja zaproponowała zestaw działań mających na celu usunięcie istotnych gospodarczo barier dla jednolitego rynku, które hamują europejski program zatrudnienia, wzrostu i inwestycji –  powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Nasza grupa uważa, że nasze przedsiębiorstwa i pracownicy muszą mieć możliwość czerpania w pełni z korzyści, jakie oferuje nasz rynek wewnętrzny. W związku z tym należy także podjąć wysiłki na rzecz dalszej integracji i urzeczywistnienia rynku wewnętrznego w obszarach, w których nadal pozostaje wiele do zrobienia, np. w dziedzinie usług.

W większym stopniu konieczne będzie używanie „Programu lepszego stanowienia prawa” jako wytycznej dla tworzenia inteligentnych, uproszczonych rozwiązań legislacyjnych. Ważne jest także monitorowanie skutecznego stosowania i wdrażania przepisów UE. W ramach dobrze funkcjonującego jednolitego rynku istotne jest wparcie i zaangażowanie władz krajowych, regionalnych i lokalnych.

Przyjęcie opinii przez Komisje ECON planowane jest 24 czerwca, a na sesji plenarnej Komitetu Regionów – 12-14 października.

Komitet Regionów został powołany traktatem Unii Europejskiej jako organ konsultacyjny UE w celu zaangażowania władz lokalnych i regionalnych (regionów, miast i gmin) w proces tworzenia prawa wspólnotowego. Misją 350 członków komitetu jest reprezentowanie interesów i punktu widzenia władz lokalnych i regionalnych w tym procesie w odpowiedzi na propozycje przedstawiane przez pozostałe instytucje Unii Europejskiej. Do Grupy AE należą członkowie Komitetu Regionów z Polski, Estonii, Słowacji, Litwy, UK, Belgii, Irlandii, Rumunii.

(oprac. Kamila Bogacewicz)

Do góry