• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Pożegnanie Krzysztofa Raua

Dodana: 27.12.2022 13:15

Białystok pożegnał dziś (27 grudnia) Krzysztofa Raua – jednego z najwybitniejszych twórców teatru lalek w Polsce, człowieka, dzięki któremu Białystok nazywany jest „stolicą polskiego lalkarstwa”. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na Cmentarzu Farnym przy ul. Władysława Raginisa w Białymstoku. Uczestniczył w nich zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Profesor Krzysztof Rau zmarł w środę (21 grudnia) nad ranem. To on przed laty stworzył w Białymstoku słynny obecnie w Polsce wydział lalkarski warszawskiej Akademii Teatralnej. Przez ponad 20 lat prowadził Białostocki Teatr Lalek, kierował warszawską "Lalką", bielską "Banialuką". Powołał też prywatny Teatr Lalek 3/4 Zusno. Profesor Krzysztof Rau przez całe dekady miał ogromny wpływ na polską rzeczywistość teatralną, inspirował rzesze lalkarzy, wytyczał nowe szlaki w działalności teatrów instytucjonalnych i niezależnych.

W Białymstoku zatrzymał się w połowie lat 60-tych. 1 października 1969 roku został dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Lalek "Świerszcz" w Białymstoku. Zainicjował także budowę gmachu dla Białostockiego Teatru Lalek, która została ukończona w 1979 roku. Był to pierwszy w Polsce profesjonalny budynek stworzony z myślą o potrzebach sceny lalkowej. W BTL-u Krzysztof Rau wyreżyserował ponad 30 spektakli. Tu na początku lat 70. wprowadził lalkowe spektakle dla dorosłych – Scenę dla Dorosłych

Dzięki niemu w 1974 roku przy Białostockim Teatrze Lalek powstało trzyletnie Studium Aktorskie Teatru Lalek, które rok później przekształciło się w wydział lalkarski ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (obecnie Akademia Teatralna). Krzysztof Rau był dziekanem białostockiego wydziału, wieloletnim profesorem, który wykształcił dziesiątki aktorów. Miał 85 lat.

 Anna Kowalska

śp. Krzysztof Rau

Źródło fot.:Katarzyna Pietruska, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie - Filia w Białymstoku

 

Do góry