• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Polski Dzień Bluesa

Dodana: 13.09.2017 13:43

Kategorie: Aktualności Kultura BOK

Koncertami i odsłonięciem nowych tablic w Alei Bluesa Białystok uczci tegoroczny Polski Dzień Bluesa. Białostocki Ośrodek Kultury oraz Fundacja M.I.A.S.T.O. zapraszają miłośników tego gatunku muzyki na obchody święta 17 września.

W niedzielę, 17 września o godz. 18.00, w Alei Bluesa nastąpi odsłonięcie nowych imiennych tabliczek pamiątkowych. Do uhonorowanych już ponad 50 artystów i popularyzatorów tego gatunku dołączą kolejne znane nazwiska. Tak od kilku lat zaczyna się w Białymstoku świętowanie Polskiego Dnia Bluesa. Później, o godz. 18.30, w klubie Fama zagrają Kamiński & Tymkoff oraz Grzegorz Kapołka trio.

Białystok to miasto z muzycznymi tradycjami, warto je kultywować – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – To właśnie u nas organizowany jest najstarszy w kraju festiwal bluesowy, czyli „Jesień z Bluesem”. I to stolica Podlasia, jako pierwsze miasto w Polsce, zdecydowała się uhonorować ten gatunek muzyczny tworząc Aleję Bluesa.

Pomysł utworzenia tej alei pojawił się w 2007 roku, a jego realizacja stała się możliwa przy okazji obchodów Roku Bluesa w Białymstoku, ogłoszonego z okazji 30. jubileuszu Kasy Chorych i Jesieni z Bluesem oraz 25. rocznicy tragicznej śmierci białostockiego muzyka Ryszarda „Skiby” Skibińskiego. Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków tego gatunku i zachęcić do poznawania ich twórczości. Aleja Bluesa, obok cyklicznych imprez muzycznych, jest najważniejszym symbolem bluesowej tradycji miasta.

W białostockiej Alei Bluesa uhonorowani zostali m.in.: Jan Chojnacki, Cezary Czternastek, Piotr Dziemski, Irek Dudek, Dariusz Dusza, Jacek Grün, Martyna Jakubowicz, Maria Jurkowska, Jerzy "Kawa" Kawalec, Michał Kielak, Mirosław Kłosowski, Mira Kubasińska, Bogdan Loebl, Elżbieta Mielczarek, Tadeusz Nalepa, Jerzy Opaliński, Ryszard Riedel, Ada Rusowicz, Józef Skrzek, Jarek Tioskow, Sławek Wierzcholski czy Leszek Winder.

Polski Dzień Bluesa obchodzony jest 16 września, w rocznicę urodzin B.B. Kinga, z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. W całym kraju, w okolicach tej daty, organizowane są różnego rodzaju imprezy: koncerty, festiwale, spotkania, audycje radiowe. Na każdej – króluje blues.

Anna Kowalska

Polski dzień bluesa

Do góry