• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Podziękowanie od Łucka

Dodana: 19.07.2022 10:55

Mer Łucka Ihor Poliszczuk podziękował prezydentowi Białegostoku Tadeuszowi Truskolaskiemu, białostockim przedsiębiorcom i mieszkańcom, za zorganizowanie transportu humanitarnego. Dzięki zaangażowaniu Miasta, 25 białostockich firm, Fundacji Spe Salvi i Stowarzyszenia Przewoźników Podlasia na początku lipca do Ukrainy dojechał tir wypełniony rzeczami, na które zapotrzebowanie zgłosił Urząd Miejski Łucka.

Na prośbę ukraińskiego miasta partnerskiego – Łucka – Miasto Białystok zorganizowało transport z pomocą humanitarną. W pomoc zaangażowało się 25 przedsiębiorców, którzy przekazali darowizny. Wartość przekazanych darowizn wyniosła ok. 330 tys. zł, w tym finansowych – 113 tys. zł i rzeczowych – 217 tys. zł. Dzięki temu zapakowano i wysłano do Łucka łącznie 32 palety produktów o wadze 13 ton.

Transport obejmował żywność długoterminową, artykuły kosmetyczne, higieniczne i medyczne, agregaty prądotwórcze, krótkofalówki, latarki, powerbanki, maszynki do strzyżenia, śpiwory i karimaty, odzież, płaszcze przeciwdeszczowe, naczynia jednorazowe. Zgromadzone i zakupione dary trafiły do ofiar działań wojennych, osób wewnętrznie przesiedlonych, a także żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy.

– Od początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę Polacy jako jedni z pierwszych wyciągnęli pomocną dłoń do Ukrainy. Świadomość tego, że nie jesteśmy sami w przeciwstawianiu się agresorowi, daje nam siłę, wytrzymałość i niezachwianą wiarę w zwycięstwo – napisał mer Łucka Ihor Poliszczuk do prezydenta Tadeusza Truskolaskiego. – Szczerze doceniam stosunki partnerskie między Białymstokiem a Łuckiem i dziękuję za Wasz wkład w walkę naszego narodu o niepodległość Ukrainy i przywrócenie pokoju w Europie.

Przy organizacji tej pomocy humanitarnej Miasto współpracowało z Fundacją Spe Salvi i Stowarzyszeniem Przewoźników Podlasia. Transport przeprowadziła spółka Scandica Logistics (Urząd pokrył koszty benzyny). Więcej informacji o tym transporcie humanitarnym można znaleźć na stronie Miasta.

Kamila Bogacewicz

Podziękowanie od mera Łucka

rozmiar: 379,43 KB PDF pobierz

Tekst alternatywny - podziękowanie od mera Łucka

rozmiar: 12,53 KB DOCX pobierz
Do góry