• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Podwójny sukces Białegostoku

Dodana: 27.05.2022 10:45

Podwójny sukces Białegostoku w konkursie Innowacyjny Samorząd 2022, w kategorii dużych miast – powyżej 200 tys. mieszkańców. Miasto zajęło III miejsce za realizację projektu „Platforma startowa dla nowych pomysłów – Hub of Talents 2” oraz zdobyło wyróżnienie za Epi-Centrum Nauki. Konkurs co roku organizuje Serwis Samorządowy PAP.

W czwartek (26 maja), podczas uroczystej gali w Warszawie, przedstawiciele Miasta odebrali jednocześnie dwie nagrody – za Epi-Centrum Nauki i projekt „Hub of Talents 2”.

– Zwycięskie projekty dotyczą działań na rzecz tworzenia infrastruktury służącej podnoszeniu jakości kształcenia, upowszechniania wiedzy i rozwoju przedsiębiorczości – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Sukces Miasta i zdobyte nagrody stanowią dowód uznania dla nowatorstwa tych przedsięwzięć, potwierdzają innowacyjność i efektywność podejmowanych przez nas działań na rzecz edukacji i przedsiębiorczości.

Projekt „Platforma startowa dla nowych pomysłów – Hub of Talents 2” służy rozwojowi przedsiębiorstw typu start-up. Jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem platformy jest wsparcie osób z pomysłami na innowacyjny biznes i realizacja procesu inkubacji zgodnie z indywidualnie zaplanowaną ścieżką rozwoju, opracowaną przez menadżera. Odbywa się to w oparciu o wysokiej jakości instrumenty i innowacyjny system wsparcia, tworzony przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny wspólnie z doświadczonymi przedsiębiorcami, władzami samorządowymi, uczelniami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami. Podejmowane działania zaowocują powstaniem w województwie podlaskim 270 nowych podmiotów gospodarczych. Przyczyniają się także do rozwoju lokalnego ekosystemu innowacji.

Z kolei Epi-Centrum Nauki zostało zrealizowane w ramach projektu „Laboratorium Młodego Mistrza Odkrywcy w Białymstoku”, dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Jest to największe centrum popularyzacji nauki w Polsce Wschodniej. Stanowi wyjątkową i pasjonującą przestrzeń poznawczą oraz eksperymentalną, która daje możliwość realizacji wydarzeń edukacyjnych, technologicznych, spotkań i warsztatów. Epi-Centrum Nauki, wykorzystując nowoczesne metody kształcenia i upowszechniania wiedzy, uatrakcyjnia programy nauczania szkół, umożliwia realizację ciekawych projektów edukacyjnych.

Celem konkursu organizowanego przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej (PAP) jest wyłanianie najbardziej innowacyjnych samorządów, promowanie kreatywności i dobrych praktyk. Jury ocenia nowatorstwo projektów w skali kraju oraz rezultaty wdrożonych rozwiązań.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz   

Do góry