• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Podlaska Oktawa Kultur

Dodana: 26.06.2024 12:26

Trzynaście zespołów z jedenastu krajów wystąpi w tym roku na Podlaskiej Oktawie Kultur – festiwalu nawiązującym do tradycji różnorodności kulturowej Białegostoku i regionu podlaskiego. Wydarzenie jest organizowane przez Podlaski Instytut Kultury, a Miasto wspiera ten festiwal udostępniając Rynek Kościuszki na koncerty, które bezpłatnie mogą oglądać mieszkańcy i turyści.

Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, który zdobył serca nie tylko mieszkańców Białegostoku i województwa podlaskiego, ale całej Polski i zagranicy. Województwo podlaskie zawsze było regionem wyjątkowym, gdzie przenikały się kultury, narodowości, religie. Żyli tu Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, Tatarzy, Romowie i Żydzi. Właśnie ta różnorodność była inspiracją do stworzenia w 2008 roku festiwalu Podlaska Oktawa Kultur – prezentacji kultur ośmiu żyjących w Podlaskiem narodowości. Z czasem festiwal się rozrastał. Przybywało zespołów z całego świata. Teraz to jeden z największych, a być może największy międzynarodowy festiwal folklorystyczny w Polsce.

– Jako patron honorowy wydarzenia cieszę się bardzo, że mieszkańcy naszego miasta mają okazję do poznawania tej różnorodności. Jest to wydarzenie, które promuje nasz region, ale także Białystok. Goście, którzy przyjadą w tym czasie do naszego miasta, będą mieli okazję poznać Białystok i jego gościnnych mieszkańców – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

W tym roku Podlaska Oktawa Kultur odbędzie się w dniach 25-28 lipca. Pierwszego dnia organizatorzy zaproszą mieszkańców Białegostoku i regionu na potańcówkę w przestrzeni Młynowej. Zagrają tam cztery zespoły: Vatan Music Group z Azerbejdżanu, Kapela Dziki Sad z Polski, ukraińsko-polska grupa ГрайБери/HrayBery, a na zakończenie meksykański Ballet Folklorico Aztlán.

Kolejne dni festiwalu wypełnią koncerty w sercu Białegostoku, na Rynku Kościuszki. Wystąpią znakomite zespoły z Polski, Ukrainy, Azerbejdżanu, Meksyku, Chorwacji, Mongolii, Bułgarii, Francji, Ghany, Mali i Demokratycznej Republiki Konga. Tradycyjne odbędzie się też koncert Kurpi Zielonych. Koncerty na białostockim Rynku Kościuszki, podobnie jak w ubiegłych latach, będą transmitowane online. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny. Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie Podlaskiej Oktawy Kultur.

Opracowanie: Anna Kowalska

Do góry