• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Początek Żubroffki 2018

Dodana: 05.12.2018 13:06

Ponad 250 filmów w ciągu pięciu dni, koncerty, wystawy, warsztaty. To wszystko czeka na uczestników 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, który zaczyna się dziś (5 grudnia) i potrwa do 9 grudnia w Białymstoku i na Podlasiu. Żubroffka jest wydarzeniem budującym od lat kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem.

Tradycją festiwalu jest rozpoczynanie Żubroffki spektakularnym miksem filmowo-muzycznym. W tym roku legendarny brytyjski producent Forest Swords zagra na żywo do poetyckiego filmu grozy Jeana Epsteina i Luisa Bunuela „Upadek domu Usherów”.

W tym roku do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali 109 najciekawszych filmów (spośród ponad dwóch tysięcy nadesłanych). Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. Widzowie obejrzą łącznie ponad 250 krótkich filmów.

Międzynarodowe jury oceni filmy w dwóch konkursach krajowych (Studenci, Niezależni) oraz dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat). Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, jury przyzna również nagrody specjalne za najlepszą animację, dokument, fabułę, zdjęcia oraz muzykę. Filmy w polskim konkursie Amatorzy oceni młode jury złożone z licealistów i studentów białostockich szkół i uczelni, które będzie pracować pod przewodnictwem krytyka filmowego, dziennikarza i filmoznawcy Adama Kruka.

Pozostałe trzy konkursy mają otwartą formułę dla twórców z Polski i zagranicy. W konkursie Na skraju – jury oceni film eksperymentalny i video-art filmy. W konkursie Kids filmy ocenią najmłodsi widzowie Żubroffki, a w konkursie Music video – widzowie dorośli. Tradycyjnie festiwalowa publiczność przyzna też swoją nagrodę – Dzikiego Żubra.

Podczas specjalnych pokazów filmowych, które odbędą się w ponad 20 lokalizacjach w Białymstoku i na Podlasiu, zaprezentowane zostaną m.in.: zestaw nagradzanych na świecie animowanych dokumentów, cieszące się wielką popularnością wśród dorosłych widzów, inspirowane kinem kultowym midnight shorts, filmy SF z włoskiego Festival della Fantascienza di Trieste. Swoich fanów znajdzie na pewno program Urban View czyli zestaw filmów poświęconych tematyce architektury, urbanistyki i designu, a głodnych nie tylko sztuki filmowej ucieszą też festiwalowe śniadania, tym razem węgierskie, latynoskie i… podlaskie. Będą też koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty. Organizatorem festiwalu jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”. Impreza jest realizowana dzięki dotacji Miasta Białystok oraz wsparcia Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

(oprac. Anna Kowalska)

Do góry