• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Płyta Karoliny Cichej i Elżbiety Rojek

Dodana: 28.12.2018 14:03

Na muzycznym rynku ukazała się nowa płyta Karoliny Cichej i Elżbiety Rojek „JEDEN – WIELE". Album zawiera z pieśni wychwalające Boga w różnych religiach, które spotykają się w regionie Podlasia. Płyta białostoczanki powstała przy wsparciu finansowym Miasta.

Karolina Cicha to młoda utalentowana kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka. Jest kojarzona z muzyką etniczną, awangardową oraz z praktyką grania na kilku instrumentach jednocześnie. Śpiewa, gra na akordeonie, kilku instrumentach perkusyjnych oraz klawiszach – naraz. Jest laureatką GRAND PRIX i Nagrody Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX – największym festiwalu World Music na świecie. Swoją muzykę promowała na kilkudziesięciu festiwalach w Europie, Azji i Ameryce.

Jej najnowsza płyta, przygotowana wspólnie z Elżbietą Rojek, to zbiór pieśni pochwalnych, kierowanych do Pana Boga w różnych tradycjach religijnych: katolicyzmie, prawosławiu, protestantyzmie, judaizmie oraz islamie.

To niezwykły projekt. Poprzez swoją płytę Karolina Cicha przybliża temat wielu kultur i duchowego dziedzictwa naszego miasta. Jednocześnie przyczynia się do promocji Białegostoku i regionu – mówi zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki.

­Płyta „Jeden – wiele” to już kolejny album artystki. Możemy tu znaleźć pieśni, które są śpiewane w świątyniach na Podlasiu. Autorka nagrała utwory w wielu językach, m.in. hebrajskim, polskim, cerkiewno-słowiańskim, arabskim i rosyjskim. Jak sama twierdzi, jest to muzyczny ekumenizm, którego korzenie wciąż są na Podlasiu. Utwory są bliskie muzyce folkowej z wykorzystaniem instrumentów takich, jak fidel płocka, suka biłgorajska, kobyz, komacze, ud, rubab, daf , tombak.

Płyta „Jeden-wiele” powstała przy wsparciu Miasta Białystok kwotą 15 tys. zł.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Do góry