• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Peleton Pamięci 2022

Dodana: 23.08.2022 15:25

Rowerowy Peleton Pamięci, organizowany od kilku lat przez Muzeum Pamięci Sybiru, po raz pierwszy będzie miał charakter międzynarodowy. W czasie tego wydarzenia upamiętnione zostaną ofiary represji ze wszystkich obszarów Europy Środkowo-Wschodniej dotkniętych postanowieniami paktu Ribbentrop-Mołotow. Peleton wystartuje 27 sierpnia o godz. 17.00.

Jak co roku, dla upamiętnienia ofiar sowieckich represji, w rowerowym peletonie ulicami Białegostoku pojadą mieszkańcy miasta. Nie tylko ci, których bliscy ucierpieli przed laty wskutek represji, ale też miłośnicy aktywnego poznawania historii. W przejeździe wezmą udział Tomasz Kurciński, konsul honorowy Republiki Litewskiej w Białymstoku oraz przedstawiciele Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy. Tegoroczny peleton wyruszy w najbliższą sobotę sprzed Muzeum Pamięci Sybiru przy ulicy Węglowej.

Przejeżdżając ulicami Białegostoku uczestnicy odkryją miejsca, które były świadkami zdarzeń, jakie nastąpiły po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow. Paktu, który zburzył porządek w Europie Środkowo-Wschodniej i poprzedził wybuch II wojny światowej. Na mocy tej umowy dwa totalitarne reżimy podzieliły między siebie terytoria innych niepodległych państw. Dla Polski bezpośrednią konsekwencją była utrata niepodległości, a dla mieszkańców polskich Kresów – sowieckie represje, które są ukazywane na wystawie stałej Muzeum Pamięci Sybiru.

– Międzynarodowy charakter Peletonu Pamięci to okazja do tego, by nasze miasto stało się w Europie Środkowo-Wschodniej jednym z centralnych punktów upamiętniania losów ofiar sowieckich represji, nie tylko z Polski, ale też Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii czy Mołdawii – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński. – Zapraszam serdecznie mieszkańców do udziału w tegorocznym peletonie.

Więcej informacji o peletonie znajduje się na Facebooku.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Peleton Pamieci_graf inter_ofiary_Insta 1080x1010.jpg

Do góry