• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Paszporty Polityki 2020

Dodana: 20.01.2021 10:17

Kto otrzyma Paszport Polityki 2020? Nagrody zostaną przyznane 26 stycznia już po raz dwudziesty ósmy. Miasto Białystok jest jednym z partnerów tegorocznej gali.

Paszporty Polityki to jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w polskiej kulturze. Nominowani są:

  • Film: Maciej Cuske, Piotr Domalewski, Jan Holoubek,
  • Teatr: Maciej Pesta, Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima, Teatr 21,
  • Literatura: Igor Jarek, Mira Marcinów, Patrycja Sikora,
  • Sztuki Wizualne: Małgorzata Mirga-Tas, Karol Palczak, Joanna Piotrowska,
  • Muzyka Poważna: Ania Karpowicz, Krystian Lada, Martyna Pastuszka,
  • Muzyka Popularna: 1988, Marek Pędziwiatr, Siksa,
  • Kultura Cyfrowa: Different Tales, One More Level, Ovid Works.

Po raz kolejny wybrany zostanie również Kreator Kultury. W tym roku kapituła przyzna także nagrodę specjalną o nazwie Kultura Zdalna 2020.

Miasto Białystok zostało partnerem w kategorii Muzyka Poważna.

– Promujemy w ten sposób wizerunek miasta zainteresowanego sztuką, ambitnego, zaangażowanego w kulturę i uczestniczącego w najważniejszych wydarzeniach z nią związanych – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Gala finałowa odbędzie się 26 stycznia o godz. 20.15 i będzie transmitowana przez telewizję TVN. Transmisję będzie też można obejrzeć na profilu „Polityka” na Facebooku.

W ubiegłym roku Paszport Polityki w kategorii Film otrzymał pochodzący z Białegostoku Bartosz Bielenia, z kolei w kategorii Muzyka Poważna, której partnerem było Miasto Białystok nagrodzono Jakuba J. Orlińskiego. Nagrodę specjalną Kreatora Kultury otrzymała noblistka Olga Tokarczuk.

Paszport Polityki to nagroda ustanowiona w 1993 r. przez tygodnik „Polityka”. Przyznawana jest twórcom w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa. Więcej informacji znajduje się na stronie  www.polityka.pl.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Do góry