Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Pamiętamy o Sybirakach

Dodana: 15.09.2020 14:10

1 i 17 września 1939 roku to daty wyznaczające początek XX-wiecznej gehenny Polaków. 81 lat temu dwa zbrodnicze totalitaryzmy, niemiecki i sowiecki, na dobre rozpoczęły swoją ekspansję, zmierzając ostatecznie do zagarnięcia całego świata. Polska stała się pierwszą ofiarą ich planów. W celu upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń Muzeum Pamięci Sybiru zaprasza do udziału w corocznej akcji „17.09 Pamiętamy”.   

W środę (16 września) o godz. 20.00 przy budynku Muzeum Pamięci Sybiru odsłonięty zostanie Pomnik „Bohaterskim Matkom Sybiraczkom”. To swoisty hołd oddany bohaterskim Matkom Sybiraczkom, których determinacji i poświęceniu wiele dzieci zawdzięcza życie. Pomnik powstał dzięki staraniom białostockiego oddziału Związku Sybiraków. Z uwagi na panującą pandemię wydarzenie odbędzie się przy udziale ograniczonej liczby uczestników. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na transmisję online na żywo, którą będzie można oglądać na Facebooku na profilach: Muzeum Pamięci Sybiru i Wschodzący Białystok.

W 1939 roku, po dwudziestu latach niepodległego rozwoju, Rzeczpospolita Polska po raz kolejny zniknęła z mapy świata. Dla mieszkańców Kresów Wschodnich sowiecka agresja, rozpoczęta 17 września pod pretekstem obrony mniejszości narodowych, oznaczała koniec znanego im świata. Jednym z elementów obchodów 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę jest instalacja czasowa „17.09 Pamiętamy”, która stanęła na Rynku Kościuszki. Można ją oglądać do końca września.  

W czwartek (17 września) w samo południe zabrzmią syreny alarmowe. Przystańmy na chwilę, aby w ten sposób oddać hołd ofiarom sowieckich represji. O godz. 12.00 rozpocznie się uroczystość przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka przy Kościele pw. Ducha Świętego (ul. Sybiraków). Zapraszamy mieszkańców do udziału w tej uroczystości.

W Białymstoku zostanie także zorganizowany „Peleton Pamięci 17.09”. To już czwarta edycja przejazdu rowerowego przez miasto. W 2020 r., ze względu na obchody 80. rocznicy deportacji obywateli polskich w głąb ZSRS oraz 100-lecia wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy o Białystok, zostaną wyeksponowane miejsca związane z deportacjami, legionistami i ochotnikami biorącymi udział w działaniach wojennych 1920 roku. Na trasie przejazdu zaplanowano cztery przystanki. Wydarzenie rozpocznie się przed Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej 1, by poprzez siedzibę Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i Cmentarz Wojskowy dotrzeć do Pomnika Grobu Nieznanego Sybiraka.

Tegoroczna odsłona peletonu organizowanego przez Muzeum Pamięci Sybiru, ze względu na panującą sytuację epidemiczną, będzie nietypowa. Chętni będą mogli samodzielnie przejechać udostępnioną wcześniej trasę (w godz. 16.00-20.00), a przy pomocy fotografii (z hasztagiem #peletonpamieci) pokazać, że włączyli się do akcji upamiętniającej tę ważną datę. Na dwóch przystankach – przy muzeum i Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka – na uczestników czekać będą przedstawiciele MPS, którzy opowiedzą o budującej się instytucji i wydarzeniach sprzed lat, które na zawsze zmieniły losy Polski. Spotkanie przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka będzie okazją, by wspólnie oddać hołd.

Więcej informacji znajduje się na stronie: sybir.bialystok.pl.  

(oprac. Kamila Bogacewicz)

Do góry