• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Pamiętamy o powstaniu w getcie

Dodana: 16.08.2019 14:47

Białystok uczcił 76. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Białostockim. Przedstawiciele miejskiego samorządu oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty w miejscach pamięci o martyrologii żydowskich obywateli Białegostoku.

Dzisiejsze obchody rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Białostockim rozpoczęły się o godz. 11.00 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej. Następnie o godz. 11.30 w miejscu bramy wjazdowej do getta, na rogu ul. I. Malmeda i H. Białówny zostały zapalone znicze. Główna uroczystość odbyła się w południe pod Pomnikiem Bohaterów Getta na placu im. Mordechaja Tenenbauma. W imieniu prezydenta Białegostoku kwiaty złożył jego zastępca Rafał Rudnicki.

– Właśnie w sierpniu 1943 r. taki Białystok, jaki istniał dziesiątki, setki lat, skończył się. Miasto wielu narodów, wielu religii, wielu kultur. Białystok Majn Hejm. Ale niemieccy naziści przegrali, bo ludzkiej pamięci nie da się zabić. Nie można zapomnieć o tych, którzy współtworzyli nasze miasto. Tych bohaterów, dla których Białystok był i jest wspólnym domem. Pamiętamy o bohaterach, którzy podjęli nierówną walkę. Oni zwyciężyli – powiedział w trakcie uroczystości zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Białystok pamięta każdą uliczkę i każdy dom. Białystok – ten, który trwa we wspólnej pamięci – jest naszym najpiękniejszym snem.

16 sierpnia 1943 roku to data, którą hitlerowscy okupanci wybrali, by dokonać ostatecznej likwidacji żydowskiej społeczności Białegostoku. Odpowiedzią był wybuch powstania w białostockim getcie. Źle uzbrojeni, nieliczni powstańcy stanęli naprzeciw wielokrotnie liczniejszych oddziałów regularnego wojska. Plan zakładał przedarcie się do Puszczy Knyszyńskiej. Opór został złamany po kilku dniach. Przywódca powstania Mordechaj Tenenbaum i jego zastępca Daniel Moszkowicz popełnili samobójstwo.

Dziś (16 sierpnia), o godz. 18.00, w białostockim klubie Fama odbędzie się koncert Yiddish Tango. Wystąpią: Olga Avigail i Tango Attack. Wstęp wolny.

Kamila Bogacewicz

Do góry