• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Pamięci Ryszarda Kaczorowskiego

Dodana: 21.11.2019 09:22

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie i honorowego obywatela Białegostoku. Z tej okazji Miasto przygotowało program wydarzeń upamiętniających tę postać. Wśród nich są m.in. promocja komiksu oraz spektakl okolicznościowy.

Urodzony w Białymstoku Ryszard Kaczorowski to harcerz, konspirator, więzień obozów sowieckich, żołnierz Armii gen. Andersa, naczelnik harcerstwa na emigracji, polityk rządu emigracyjnego, ostatni Prezydent Rządu RP na Uchodźstwie.

– 26 listopada 2019 roku przypada setna rocznica urodzin prezydenta Kaczorowskiego. Zapraszamy mieszkańców do udział w przygotowanych przez Miasto Białystok wydarzeniach – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

W intencji prezydenta Kaczorowskiego 24 listopada o godz. 15.00 odprawiona zostanie msza w kościele pw. Św. Anny przy ul. Prezydenta R. Kaczorowskiego 5.

Dzień później – 25 listopada o godz. 17.00 – zaplanowano spotkanie połączone z prezentacją komiksu „Ostatni Prezydent. Gawęda o Ryszardzie Kaczorowskim”. Wydarzenie odbędzie się w klubie Fama przy ul. Legionowej 5. Komiks wydało Muzeum Wojska w Białymstoku. Jego celem jest przybliżenie zarówno białostoczanom, jak i mieszkańcom naszego kraju postaci tego wybitnego Polaka. Komiks został przygotowany dla czytelników od 9 lat wzwyż.

Opowieść graficzna przedstawia wybrane wydarzenia – najbardziej istotne i stanowiące punkty zwrotne w życiu prezydenta Kaczorowskiego. Wplecione zostały także sceny symboliczne (nierzeczywiste), pozwalające wprowadzić czytelnika w jego życie i zrozumieć pewne decyzje. W fabule umieszczono również postać chłopca-harcerza, który niejako poza czasem poznaje koleje losów Kaczorowskiego. Prace nad komiksem trwały 8 miesięcy. Witold Tkaczyk odpowiadał za scenariusz, natomiast rysownikiem była Katarzyna Babis. Całość prac odbyła się na podstawie tekstów historycznych i materiałów ikonograficznych przekazanych przez Muzeum Wojska. Nadzór merytoryczny nad komiksem sprawował prof. UwB dr hab. Adam Czesław Dobroński.

W programie uroczystości znalazł się także spektakl „Nasz Prezydent Ryszard Kaczorowski” w wykonaniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Poleskiej 27. Wydarzenie odbędzie się 25 listopada o godz. 10.00. Z kolei 26 listopada o godz. 9.30 na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku zaplanowano konkurs wiedzy o Ryszardzie Kaczorowskim, a o godz. 11.00, w Gabinecie Prezydenta Kaczorowskiego, zostanie otwarta wystawa „Tu się urodził, wychował i tu powracał…”. Nie zabraknie okolicznościowych przemówień i wspomnień.

Ryszard Kaczorowski – urodzony 26 listopada 1919 r. w Białymstoku – zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie w Smoleńsku. Po zajęciu Białegostoku we wrześniu 1939 roku przez Armię Czerwoną rozpoczął działalność w tajnym hufcu harcerskim, a następnie wstąpił do Szarych Szeregów. W kwietniu 1940 roku został aresztowany przez NKWD i uwięziony w Białymstoku, a następnie w Mińsku. Odzyskał wolność po podpisaniu układu Sikorski-Majski. W marcu 1942 roku wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR formowanej przez generała Andersa. Przeszedł szlak bojowy 2 Korpusu, walcząc m.in. pod Monte Cassino. Po wojnie osiadł w Wielkiej Brytanii. Został członkiem Rady Narodowej, pełnił funkcję ministra do spraw krajowych w emigracyjnym rządzie na wychodźstwie. 19 lipca 1989 roku objął stanowisko prezydenta RP na obczyźnie. 22 grudnia 1990 roku przekazał na ręce pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta Lecha Wałęsy insygnia władzy prezydenckiej.

Kamila Bogacewicz

Plakat

rozmiar: 1.23 MB JPG pobierz

Zaproszenie - kampus UwB

rozmiar: 264.47 KB PNG pobierz

Komiks - strona

rozmiar: 1018.29 KB JPG pobierz

Komiks - okładka

rozmiar: 1.27 MB JPG pobierz
Do góry