• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Pamięć o zmarłych

Dodana: 31.10.2022 11:40

W przededniu Wszystkich Świętych na mogiłach osób szczególnie zasłużonych dla Białegostoku złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

Trzy cmentarze, dwadzieścia dwie mogiły. Zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński i  towarzyszący mu funkcjonariusze Straży Miejskiej odwiedzili m.in. groby przedwojennych samorządowców: prezydentów Józefa Karola Puchalskiego i Wincentego Hermanowskiego, wiceprezydenta Witolda Łuszczewskiego, radnych Jana Kucharskiego, Franciszka Malinowskiego, Feliksa Filipowicza, Antoniego Roledera, Jadwigi Klimkiewiczowej oraz Konstantego Kosińskiego – radnego, dziennikarza i społecznika. Przedstawiciele prezydenta miasta byli też przy mogiłach rodziny Wieczorków – przedwojennych przemysłowców, rodziny Kitszelów – urzędników i przedsiębiorców, a także rodziny Zbirohowskich-Kościów – zasłużonych społeczników. Udekorowany został również grób słynnej białostockiej lekarki i działaczki społecznej Ireny Białówny oraz lekarza-społecznika Witolda Bajankiewicza, a także  poety Wiesława Kazaneckiego i jego żony Haliny.

– To nasza powinność, by nie zapominać o tych, którzy byli tu przed nami. Oni budowali i tworzyli nasze miasto, jego historię i kulturę, działali na rzecz innych mieszkańców. Tym ludziom należy się nasza pamięć powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.

Samorządowa delegacja złożyła kwiaty także na grobach zasłużonych białostoczan znanych z najnowszej historii naszego miasta – prezydenta Andrzeja Piotra Lussy, wojewody podlaskiego i zastępcy prezydenta miasta Andrzeja Meyera, Jerzego Koffera, radnego Włodzimierza Kusaka. Przedstawiciele Miasta, jak co roku, odwiedzili także mogiły ofiar katastrofy smoleńskiej – wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry i stewardesy Justyny Moniuszko.

Anna Kowalska

Do góry