• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Pamięć o Sybirakach

Dodana: 09.09.2016 09:07

Dziś, 9 września, ulicami Białegostoku przejdzie XVI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. W ten sposób utrwalana jest pamięć o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX w. Od czwartku można już oglądać plenerową wystawę „Ich przeżycia – nasza pamięć” oraz ekspozycję „Polacy w Kazachstanie”

Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru organizowany jest od 16 lat. Tegoroczna uroczystość odbędzie się 9 września, zbiórka uczestników – przy Pomniku Katyńskim o godz. 10.00 (ul. Podleśna). Zostanie tam odegrany hymn państwowy, a błogosławieństwa uczestnikom marszu udzielą duchowni obrządków: katolickiego, prawosławnego oraz ewangelicko-augsburskiego. Później nastąpi przemarsz do kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2 ulicami: Świętojańską, J. K. Branickiego, Piastowską. Tam o godz. 11.30 zostanie odprawiona msza św. celebrowana przez metropolitę białostockiego abp. Edwarda Ozorowskiego. Ostatnia część uroczystości odbędzie się przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka, gdzie uczestnicy złożą wieńce i zapalą znicze. Zostanie także odczytany apel poległych, zakończony salwą honorową.

Naszym obowiązkiem jest podejmowanie działań, które spowodują, że pamięć o tych wydarzeniach i ludziach, którzy doświadczyli tych tragicznych losów, będzie żyła i łączyła kolejne pokolenia – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dlatego wpisujemy się w organizację marszu, dlatego tworzymy Muzeum Pamięci Sybiru. To trudne karty naszej pamięci, ale żaden naród nie może istnieć ani rozwijać się bez przywiązania do swej tradycji i swoich dziejów, niezależnie od tego, jak byłyby bolesne.

Już od czwartku w naszym mieście odbywają się też inne, towarzyszące marszowi wydarzenia. Wspólnota Wnuków Sybiraków na Placu Jana Pawła II przygotowała plenerową wystawę pt. „Ich przeżycia – nasza pamięć”. W jej otwarciu wziął udział m.in. zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. Z kolei w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. H. Sienkiewicza 26 udostępniono ekspozycję opowiadającą o losach zesłańców. 8 września, w Białostockim Ośrodku Kultury, odbył się także recital Katy Carr śpiewającej o polskich bohaterach.

W tym roku marszowi towarzyszy hasło „Nauczyciele polscy – zesłańcy Sybiru”. W spotkaniu bierze zawsze udział kilkanaście tysięcy osób, głównie Sybiracy i ich rodziny, kombatanci, jak również młodzież szkolna i harcerze. Co roku przyjeżdżają goście z Australii, USA, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy i innych krajów.

Organizatorami marszu są: Związek Sybiraków, Muzeum Pamięci Sybiru – Oddział Muzeum Wojska w Białymstoku, Urząd Miejski w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Anna Kowalska

Do góry