• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Orszak Trzech Króli przeszedł przez Białystok

Dodana: 09.01.2023 11:20

W piątek (6 stycznia) ulicami Białegostoku przeszedł Orszak Trzech Króli. Białostoczanie w taki sposób świętowali uroczystość Objawienia Pańskiego. W 2023 roku orszak wyruszył pod hasłem „Niechaj prowadzi nas Gwiazda!”.

6 stycznia w kościele katolickim obchodzone jest tzw. Objawienie Pańskie, potocznie zwane świętem Trzech Króli. Święto to ustanowiono jako symbol pokłonu mędrców przed nowonarodzonym Chrystusem. W Polsce tego dnia organizowane są Orszaki Trzech Króli. W Białymstoku to wydarzenie zgromadziło bardzo wiele osób.

Spod archikatedry białostockiej, po mszy sprawowanej pod przewodnictwem metropolity białostockiego abp. Józefa Guzdka, wyruszyły trzy orszaki: europejski, afrykański i azjatycki. Tysiące uczestników i uczestniczek przemarszu, w barwnych strojach i z papierowymi koronami na głowach, kroczyło wraz z Królami za Gwiazdą ulicami: Legionową, Skłodowskiej, przez plac NZS, Lipową i Rynek Kościuszki. Kolejne przystanki orszaku przedstawiały sceny: „Dwór Heroda”, „Gospoda”, „Walka Dobra ze Złem”, „Brama Anielska”, „Szopka”.

Orszak Trzech Króli jest inicjatywą lokalną i oddolną, organizowaną w Białymstoku od dziesięciu lat (z dwuletnią przerwą spowodowaną epidemią koronawirusa). Miasto wspiera finansowo to wydarzenie. Orszak to przykład współpracy wielu podmiotów i instytucji, promujący wizerunek Białegostoku jako miasta kultywującego tradycje. W organizację angażują się białostockie szkoły, przedszkola i domy kultury, a także wspólnoty i ruchy katolickie oraz osoby prywatne.

Opracowanie: Anna Kowalska

Do góry