• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Odsłonięcie Krzyża Katyńskiego

Trzynastego kwietnia – podczas białostockich obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – uroczyście odsłonięto Krzyż Katyński

Krzyż upamiętniający ofiary Zbrodni Katyńskiej stanął obok istniejącego już Pomnika Katyńskiego w Parku Zwierzynieckim. Była to realizacja zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego.

W czwartek, 13 kwietnia, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia Rodzina Katyńska odsłonił Krzyż Katyński. W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele władz, korpusu konsularnego, organizacji kombatanckich, wojska i służb mundurowych, a także duchowieństwo.

Po wystąpieniach okolicznościowych przewidziana została ekumeniczna modlitwa, której przewodzili Kapelani Wojska Polskiego: ks. ppłk Tomasz Paroń z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, ks. ppłk Andrzej Jakimiuk z Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego oraz ks. por. Dariusz Banach z Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. Uroczystość zakończyło złożenie wieńców pod odsłoniętym krzyżem.

Jeszcze przed uroczystościami, pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy kościele pw. Ducha Świętego złożone zostały kwiaty w imieniu Prezydenta Miasta Białegostoku.

Katyń przez dziesięciolecia PRL-u był najboleśniejszą „białą plamą" polskiej historii. Rozstrzeliwanie polskich oficerów, będące realizacją tajnej decyzji stalinowskiego politbiura, rozpoczęło się w początkach kwietnia 1940 roku, trwało do połowy maja. Więźniowie obozu jenieckiego w Kozielsku (4,4 tys. osób) wywożeni byli do Katynia. Jeńcy ze Starobielska (3,8 tys. osób) trafiali do Charkowa, gdzie zabijani byli w piwnicach więzienia NKWD. Natomiast mundurowi z Ostaszkowa (6,3 tys. osób, głównie policjantów i funkcjonariuszy KOP) – do Tweru (wówczas noszącego nazwę Kalinin). Tam mordowano ich w piwnicy, zwłoki zaś grzebane były w miejscowości Miednoje. Ponadto w ramach realizacji decyzji J. Stalina wymordowani zostali więźniowie z tzw. listy ukraińskiej i białoruskiej – przeszło 7 tys. osób. Miejsca ich pochówku to m.in. Kuropaty na Białorusi i Bykownia na Ukrainie.

Sowieci od początku wypierali się odpowiedzialności za zbrodnię, obarczając nią Niemców. Oficjalnie Związek Radziecki ujawnił prawdę o Katyniu dopiero w roku 1990.

Tomasz Ćwikowski

Do góry