Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

O Wiesławie Kazaneckim

W poniedziałek (28 października) literaturoznawcy z całego kraju spotkają się na Uniwersytecie w Białymstoku. Odbędzie się tam naukowa konferencja poświęcona twórczości Wiesława Kazaneckiego i laureatom nagrody literackiej jego imienia. Wydarzenie wsparło finansowo Miasto Białystok.

W 2019 roku przypada 80. rocznica urodzin oraz 30. rocznica śmierci Wiesława Kazaneckiego, jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych podlaskich twórców. Od 1992 roku w Białymstoku przyznawana jest nagroda literacka jego imienia za najlepszą książkę związaną z miastem lub regionem.

Rocznica śmierci i urodzin poety, jak również dorobek laureatów nagrody prezentujących różne literackie światy, gatunki, konwencje, środowiska i pokolenia, zachęcają do przyjrzenia się twórczości Kazaneckiego i jej dziedzictwu. Tegoroczna konferencja jest też nawiązaniem do tej zorganizowanej w Białymstoku w 2009 roku przez Zakład Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski UwB pod hasłem „Wiesław Kazanecki – życie i twórczość” (i powstałej w jej efekcie książki „Twórczość Wiesława Kazaneckiego” pod redakcją Marka Kochanowskiego, Białystok 2010).

Podczas konferencji, która rozpocznie się 28 października o godz. 9.00 na Wydziale Filologicznym UwB (Plac NZS, s. 47) referaty wygłoszą literaturoznawcy z uczelni w całej Polsce. Wystąpią m.in.: prof. Elżbieta Rybicka z UJ, prof. Dariusz Nowacki z UŚ, dr hab. Magdalena Roszczynialska z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dr Eliza Kącka z UW oraz związani z Uniwersytetem w Białymstoku znawcy regionalnego piśmiennictwa – prof. Jolanta Sztachelska, prof. Dariusz Kulesza, dr hab. Marek Kochanowski, dr hab. Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, dr. hab. Danuta Zawadzka, dr hab. Elżbieta Konończuk, mgr Marzena Radecka. Powstałe na podstawie ich wystąpień artykuły złożą się na planowaną do wydania książkę poświęconą podlaskiej literaturze. Konferencji będzie towarzyszyła promocja serii wydawniczej „Biała seria. Podlaski Regionalizm Literacki”.

(oprac. Kamila Bogacewicz)

Plakat

rozmiar: 572,59 KB PDF pobierz

Program

rozmiar: 1,46 MB PDF pobierz
Do góry