Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Nowy bolid studentów z Białegostoku

Dodana: 19.07.2021 15:30

25 studentów z zespołu Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej dwa lata pracowało nad nowym bolidem klasy Formuła Student. Bolid CMS-07 został dziś (19 lipca) oficjalnie zaprezentowany. Pojazd wystartuje na torze Formuły 1.

Studenci z Politechniki Białostockiej zbudowali nowy bolid, z którym będą mogli wziąć udział w zawodach Formuła Student. Na CMS-07 składa się wiele innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają zwiększyć osiągi auta na torach wyścigowych.

Nowy bolid Formuły Student CMS-07 to lepsza aerodynamika, elektronika, konstrukcja nośna, silnik, napęd oraz zawieszenie. Tylne skrzydło bolidu zostało wyposażone w system DRS (zaczerpnięty z aut Formuły 1) pozwalający na zmniejszenie ilości generowanej siły oporu oraz zmianę balansu aerodynamicznego. Zaowocowało to zwiększeniem siły nośnej o 45,2%. Z kolei system łączności oparty o sieć GSM pozwala na dostęp do komputerów znajdujących się w samochodzie z dowolnego miejsca na świecie. Kolejną innowacją w bolidzie jest autorska 4-biegowa skrzynia biegów, która poprawia akcelerację pojazdu. Nowością wprowadzoną do zawieszenia jest niski profil opon, pozwalający na zmianę właściwości jezdnych pojazdu.

– Jesteśmy świadkami połączenia pasji i nauki – mówi Jarosław Szusta, Prorektor ds. Studenckich. – Tym dowodem jest pojazd zbudowany przez studentów Wydziału Mechanicznego razem ze studentami Wydziału Informatyki i Wydziału Elektrycznego. Mimo trudnego czasu pandemii naszym studentom udało się zbudować pojazd, który będzie brał udział w renomowanych zawodach międzynarodowych na torach Formuły 1.

Wyjazdy studentów na międzynarodowe zawody od lat wspiera między innymi Miasto Białystok.

– Miasto Białystok od lat wspiera Politechnikę Białostocką, pracowników i studentów w realizacji tego typu przedsięwzięć – mówi Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta Białegostoku. – Pragnę pogratulować całemu zespołowi 25 studentów i mam nadzieję, że promując nowy bolid, wspólnie działamy na rzecz tego, aby i Politechnika Białostocka, i Białystok, były dla młodych ludzi atrakcyjnym miejscem do studiowania i mieszkania. I liczę na to, że ten bolid związany z myślą naukowo-techniczną będzie wzmacniał wizerunek Białegostoku jako miasta innowacyjnego, nowoczesnego – miasta, w którym każdy znajdzie miejsce do rozwijania swoich pasji.

Zespół Cerber Motorsport działa w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej i liczy 25 osób. W tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Jako pierwszy polski team, Cerber Motorsport stanął na podium zawodów Formula SAE Italy w 2016 roku. Te zawody przyniosły również drugie miejsca w konkurencjach: Acceleration, Endurance i Skidpad. Kolejne lata to również seria sukcesów. Jednym z najważniejszych celów koła jest tworzenie coraz lepszego auta oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań poprawiających jego osiągi, co przekłada się na osiągane lokaty.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Do góry