• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Nowoczesne laboratorium w BPN-T

Dodana: 17.01.2017 15:31

Kategorie: Aktualności BPNT

W Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym rozpoczyna działalność Instytut EMAG w laboratorium z największą w północno-wschodniej Polsce komorą bezechową do badania urządzeń elektrycznych i elektronicznych

17 stycznia 2017 r. Instytut Technik Innowacyjnych EMAG przejął od Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego Laboratorium Badania Kompatybilności Elektromagnetycznej. W uroczystości udział wziął m.in. prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

– Cieszę się bardzo, że w Białymstoku powstają kolejne nowoczesne laboratoria, w których zastosowanie znajdują innowacyjne rozwiązania – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Dzięki temu rozwija się nie tylko Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, ale także nasze miasto.

Laboratorium Badania Kompatybilności Elektromagnetycznej ma powierzchnię ok. 300 m oraz wysokość prawie 8 m. Wyposażone jest w światowej klasy aparaturę, wykonaną na specjalne zamówienie.

Wyróżnia je największa w Polsce północno-wschodniej komora bezechowa SAC, dzięki czemu badane tu urządzenia elektryczne i elektroniczne będą mogły mieć znaczne gabaryty. Zmieszczą się tu samochody, a nawet małe samoloty – powiedziała Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor BPN-T.

Dzięki temu, że wzmocniono podłoże oraz zainstalowano specjalne automatycznie sterowane wrota, do komory będzie można bezpiecznie wjechać pojazdami. Można będzie tam analizować, czy dane urządzenia emitują szkodliwe promieniowanie oraz czy są podatne na oddziaływanie promieniowania elektryczno-magnetycznego pochodzącego z zewnątrz.

W laboratorium znajduje się też pracownia wysokich napięć. W nich badana będzie odporność urządzeń elektronicznych na wyładowania, burze oraz zakłócenia pochodzące bezpośrednio z sieci zasilającej.

Więcej informacji o laboratorium można znaleźć na stronie www.bpnt.bialystok.pl.

Kamila Busłowska

Do góry