Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Nowe zasady bezpieczeństwa

Zamknięte szkoły, część sklepów w galeriach i placówki kultury. Rząd ogłosił w środę (4 listopada) nowe obostrzenia. Większość zmian wejdzie w życie od soboty (7 listopada). Mają obowiązywać do 29 listopada.

Pandemia nie ustępuje mimo dotychczasowych decyzji rządu. Dlatego oprócz tych obostrzeń, które już obowiązują, wprowadzono kolejne. Premier ogłosił w środę, że od 9 listopada klasy 1-3 przechodzą na naukę zdalną. Do 29 listopada przedłużony zostaje także okres pracy zdalnej dla uczniów powyżej czwartej klasy, a także szkół ponadpodstawowych i studentów. Żłobki i przedszkola mają pozostać otwarte. Dzieci i młodzież do lat 16 w godzinach 8.00–16.00 od poniedziałku do piątku mogą przemieszczać się tylko pod opieką osób dorosłych.

Zmiany dotyczą także handlu. Nieczynne będą sklepy w galeriach handlowych – oprócz sklepów spożywczych, z kosmetykami, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości. W galeriach otwarte mogą być też sklepy z artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, prasą oraz punkty usługowe. Pozostałe sklepy w galeriach handlowych mają być zamknięte do 29 listopada. W innych sklepach, zlokalizowanych poza galeriami, obowiązują ograniczenia: w sklepach do 100 m2 powierzchni – 1 osoba na 10 m2, a w sklepach powyżej 100 m2 powierzchni – 1 osoba na 15 m2.

Zamknięte zostaną również placówki kultury – teatry, kina, muzea, galerie, ogniska muzyczne. Białostockie instytucje będą pracować hybrydowo (część zdalnie, część w siedzibie), bez odbiorców. Działania instytucji – głównie wystawy – w miarę możliwości będą prezentowane w internecie. Od soboty (7 listopada) zamknięte zostanie także Epi-Centrum Nauki.

Działalność basenów, siłowni, aquaparków jest nadal zawieszona. Zakaz nie dotyczy basenów przeznaczonych dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć lub wydarzeń sportowych. Dlatego obiekty BOSiR są dostępne dla osób uprawiających sport. Na trzech pływalniach mogą odbywać się zajęcia zorganizowane. Aktualnie prowadzone są kursy pływania, zajęcia aqua aerobiku, zajęcia o charakterze rehabilitacyjnym i korygujące wady postawy oraz zajęcia pływackie z instruktorami BOSiR. Lodowisko działa na dotychczasowych zasadach – na tafli może przebywać maks. 150 osób.

W transporcie publicznym zajętych może być tylko 30% wszystkich miejsc. Osoby w wieku powyżej 70 roku życia powinny nie wychodzić z domu z wyjątkiem konieczności zaspokajania niezbędnych  potrzeb życia codziennego.

Premier zapowiedział też, że lockdown całkowity może zostać wprowadzony, gdy w Polsce będzie więcej niż 50 przypadków na 100 tysięcy obywateli. Jeśli liczba takich przypadków wzrośnie do 70–75 (na 100 tysięcy), Polskę czeka narodowa kwarantanna. Wówczas wprowadzone zostaną między innymi poważne ograniczenia w gospodarce oraz zakaz przemieszczania się.

Informacje o nowych zasadach bezpieczeństwa są dostępne na stronie www.gov.pl.

Anna Kowalska

Do góry