• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Nowe pocztówki z miasta B.

Dodana: 12.02.2019 13:43

Kolejny autorski album białostockiego twórcy Michała „Ciry” Ciruka ujrzał światło dzienne. Płyta „Pocztówki z miasta B.” (część 2) została wydana dzięki stypendium artystycznemu Prezydenta Miasta Białegostoku na rok 2018.

Płyta „Pocztówki z miasta B.” (część 2) jest zaproszeniem do wędrówki po Białymstoku: ukazuje jego charakterystyczne miejsca, przywołuje znane osoby i mieszkańców, a przede wszystkim przywraca miastu i nam wszystkim wspomnienia. Utwory poświęcone są m.in. rodzinie Bukowskich (architektowi Stanisławowi Bukowskiemu i jego żonie – malarce Placydzie oraz ich synowi Andrzejowi), białostockim kościołom czy Zenkowi Borowskiemu – harcerzowi, który został zastrzelony przez Niemców, kiedy ratował przed zniszczeniem polskie książki.

Płyta zawiera sześć utworów o Białymstoku i ludziach związanych z miastem. Michał „Cira” Ciruk jest autorem tekstów i inicjatorem muzycznych wizji piosenek. Sprawował też pieczę nad produkcją muzyczną, nagrywaniem instrumentów. Ten album to pokazanie innego oblicza polskiego rapu – bardziej poetyckiego i refleksyjnego. Płyta wzbogacona jest żywymi instrumentami, śpiewem i melorecytacją. Ma ciekawą, nieszablonową okładkę autorstwa artysty.

Cieszę się, że jako miasto możemy dołożyć cegiełkę do tego projektu. Płyta wydana przez Michała Ciruka to doskonały przykład na to, jak dobrym i pożytecznym pomysłem są stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku. Jest to twórczość niewątpliwie wartościowa, jednocześnie promująca nasze miasto – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Michał Ciruk jest również stypendystą Prezydenta Miasta Białegostoku z roku 2015, w ramach którego powstała płyta „Pocztówki z miasta B.” (część 1), także z 6 utworami. W dotychczasowym dorobku Michała znajdują się m.in.: album Zapracowany Obibok 2 (Reformat4, 2011), Plastikowy Kosmos (Step Records, 2013), Głodni z Natury (Step Records, 2013) oraz Niewidzialny Celebryta (Step Records, 2014).

Michał Ciruk to nie tylko zdolny raper, twórca, który reprezentuje Białystok i jest rozpoznawalny w Polsce. To również autor rysunków i obrazów oraz poeta. Koncertował w kraju i zagranicą, współpracował z wieloma artystami, raperami, wokalistkami. Tworzył też z Białostockim Teatrem Lalek (aktor/raper w „Baronie Münchhausenie” Wojciecha Szelachowskiego, rap w „Krótkim Przeglądzie Teatru Najnowszego”) oraz Teatrem Dramatycznym przy okazji spektaklu muzyczno-tanecznego „Ingenium” (raper/aktor).

W ramach obchodów setnej rocznicy wyzwolenia Białegostoku, 20 lutego o godz. 19.00 w kawiarni Fama przy ul. Legionowej 5, odbędzie się koncert Michała Ciruka promujący jego nową płytę „Pocztówki z miasta B.” (część II) oraz premiera filmu „Zenek” w reż. Dariusza Szady-Borzyszkowskiego. Organizatorem wydarzeń jest Białostocki Ośrodek Kultury we współpracy ze Stowarzyszeniem Szukamy Polski. Więcej informacji o koncercie znajduje się na stronie www.bok.bialystok.pl.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Do góry