• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Niepodległościowe wydarzenia

Dodana: 28.01.2019 14:07

W lutym będziemy obchodzić setną rocznicę odzyskania przez Białystok niepodległości. Z tej okazji zaplanowano liczne działania, w których mogą uczestniczyć białostoczanie w różnym wieku.

Miasto przygotowało bogaty program wydarzeń upamiętniających wyzwolenie Białegostoku.

– Dzięki działaniom i wydarzeniom organizowanym w naszym mieście godnie uczcimy pamięć o odzyskaniu niepodległości przez Białystok. Wspólnie świętujmy tę rocznicę – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Wśród wielu zaplanowanych przez Miasto Białystok oraz miejskie instytucje kultury i sportu działań znalazły się m.in.: wystawy plenerowe, pokaz multimedialny, test wiedzy, słuchowisko, warsztaty rodzinne.

Od 5 lutego (do 10 maja) na Rynku Kościuszki można będzie oglądać plansze obrazujące ważne wydarzenia związane z odzyskaniem wolności przez Białystok i region. Plansze będą systematycznie dokładane – 5, 12, 19, 26 lutego; 5, 12, 19, 26 marca; 2, 9, 16, 21-22, 30 kwietnia oraz 7 maja. Dzięki temu białostoczanie poznają m.in. życie mieszkańców w tamtych czasach, ich oczekiwania, smutki, radości. Za tę wystawę plenerową odpowiada Muzeum Wojska w Białymstoku.

Z kolei Białostocki Ośrodek Kultury organizuje pokaz filmu „Czwarta Dzielnica” oraz spotkanie z producentem i współscenarzystą Rafałem Muskałą. Produkcja opowiada historię milionów Polaków, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszego życia. Film został zrealizowany w Chicago przez młodych twórców. Przeprowadza widzów przez czas początków emigracji, aż do momentu, w którym Polska odzyskała niepodległość. Można się na niego wybrać 10 lutego o godz. 16.00 do kina Forum przy ul. Legionowej 5.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń związanych ze 100-leciem odzyskania przez Białystok niepodległości znajduje się w zakładce Kultura.

Kamila Bogacewicz

Do góry