• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Niepodległość Białegostoku

Dodana: 17.02.2021 11:55

W piątek (19 lutego) przypada 102. rocznica wyzwolenia Białegostoku z rąk zaborców. Tego dnia mieszkańcy będą mogli między innymi obejrzeć instalację przy Muzeum Wojska w Białymstoku, wziąć udział w queście – grze terenowej połączonej ze spacerem oraz uczestniczyć w premierze online najnowszego wydawnictwa Muzeum Pamięci Sybiru.

W tym roku – ze względu na epidemię koronawirusa – nie są planowane uroczystości na Rynku Kościuszki z udziałem mieszkańców. Szereg działań z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok przygotowało przede wszystkim Muzeum Wojska. Przy budynku muzeum (ul. J. Kilińskiego 7) będzie można zobaczyć wielkie cyfry tworzące roczną datę 1919. Instalację ozdobią fotografie z oficjalnej uroczystości przekazania Polakom władzy w mieście.

Chętni będą mogli spróbować swoich sił w queście, którego kontekst historyczny stanowią wydarzenia z 1919 roku. Będzie on polegał na przejściu odpowiedniej trasy oraz rozwiązaniu pojawiających się po drodze zadań i zagadek. Na końcu podróży na uczestników czeka „skarb”. Misję można realizować w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Potrzebny jest jedynie krótki przewodnik, który można otrzymać w muzeum lub pobrać ze strony www.mwb.com.pl. Zgodnie z kanonem quest ma formę rymowaną, autorem tekstu jest Marcin Koziński.

Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza także do obejrzenia krótkich filmów z serii „Białostockie epizody 1918-1919” na kanale YouTube. Placówka wspólnie z historykiem Andrzejem Lechowskim przypomina postacie, które odegrały ważną rolę w odzyskaniu niepodległości przez miasto. Pierwsze 102 osoby, które odwiedzą Muzeum Wojska 19 lutego otrzymają w prezencie wielorazowe maseczki ochronne z okolicznościową grafiką. Więcej informacji znajduje się na stronie mwb.com.pl.

Z okazji 102. rocznicy również Białostocki Ośrodek Kultury planuje 19 lutego cykl postów (też w formie pytań) dotyczących osób i miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości przez Białystok. Posty ukażą się na profilu BOK/CLZ.

19 lutego odbędzie się także oficjalna premiera najnowszego wydawnictwa Muzeum Pamięci Sybiru „Życie na Kresach. Województwa II Rzeczypospolitej (1919–1939)”, autorstwa prof. Wojciecha Śleszyńskiego. Ten drugi w kolejności tom, z pięciotomowej serii „Sybir”, poświęcony jest wschodnim ziemiom II Rzeczypospolitej. Autor podchodzi do skomplikowanej materii, jaką było życie tamtejszej społeczności, z naukową precyzją, używając przy tym klarownego, a zarazem obrazowego języka. Opisuje pokrótce wojnę polsko-bolszewicką, powstawanie administracji, stosunki narodowościowe i religijne, politykę władz, gospodarkę, oświatę i kulturę. Bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami książka to kompendium wiedzy o życiu tych ziem w dwudziestoleciu międzywojennym. Prezentacja książki odbędzie się w internecie na facebookowym profilu Muzeum Pamięci Sybiru.

Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach przyjęło się uważać 11 listopada 1918 r. Tego dnia zakończyła się I wojna światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku. W tym przejściowym okresie w naszym mieście dochodziło do grabieży, jako że Białystok znajdował się na trasie wojsk niemieckich wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 roku do miasta przyjechał płk Stanisław Dziewulski, pierwszy polski komendant miasta. Dwa dni później do Białegostoku wkroczyły oddziały polskie, a Niemcy opuścili miasto.

Kamila Bogacewicz

Do góry