• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Niemal 25 mln zł dla Białegostoku z UNICEF-u

Dodana: 04.10.2022 14:00

Miasto przeznaczy te pieniądze między innymi na doposażenie białostockich szkół, uatrakcyjnienie placów zabaw, projekty integracyjne i edukacyjne. Trafią one także do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego.

Współpraca Miasta Białystok z UNICEF-em zaowocowała pozyskaniem pieniędzy, które będą wspierały integrację uchodźców i białostoczan, ale też na długie lata zmienią Białystok. Pozwolą one zrealizować dziesiątki projektów, z których korzystać będą zarówno dzieci uchodźców z Ukrainy, jak i białostoczanie. Właśnie zaczyna się realizacja projektów zaakceptowanych przez UNICEF.

– Za niemal 14 milionów złotych kupimy do białostockich szkół nowy sprzęt informatyczny, oprogramowanie, pomoce dydaktyczne. Przeszkolimy nauczycieli, zorganizujemy kursy językowe dla dzieci i rodziców – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – To bardzo ważne i niezwykle potrzebne wsparcie.

Za ponad 2 mln zł Miasto wyposaży 15 placów zabaw w przedszkolach i 15 w szkołach w nowy sprzęt wspomagający integrację dzieci polskich i ukraińskich. Niemal 200 tys. zł przeznaczy na warsztaty i projekty integracyjne w Epi-Centrum Nauki. Za ponad 1,5 mln zł organizacje pozarządowe zorganizują zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży z Ukrainy i Polski. Niemal 800 tys. zł to kwota przeznaczona na zajęcia pozalekcyjne  prowadzone, np. przez Muzeum Wojska i Dom Kultury „Śródmieście”. 2,8 mln zł zostanie przeznaczone na utworzenie i funkcjonowanie centrum dla dzieci i rodzin uchodźców, oraz społeczności przyjmującej, a 2,5 mln zł – na działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Za 250 tys. zł Szkoła Rodzenia przy Szpitalu Miejskim zostanie doposażona i powstanie wypożyczalnia sprzętu.

Dzięki współpracy z Miastem Białystok UNICEF zakupi Uniwersyteckiemu Dziecięcemu Szpitalowi Klinicznemu sprzęt za 130 tys. zł.  Są to: łóżka pediatryczne – intensywnego nadzoru, urządzenie do kompresji klatki piersiowej i reanimacji, analizator parametrów krytycznych, lokalizator do żył (iluminator naczyniowy) oraz urządzenie do ćwiczeń i pionizacji pacjenta.

– Ten sprzęt będzie służył wszystkim naszym pacjentom bez względu na kraj ich pochodzenia – podkreśliła dyrektor UDSK profesor Anna Wasilewska. – A jest on nam bardzo potrzebny. Dziękuję za to wsparcie.

Wartość sprzętu, jaki UNICEF zakupi Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w Białymstoku, to ponad 420 tys. zł.

– Kwota ta pozwoli kupić dwa respiratory noworodkowe – dla oddziału położnictwa i neonatologii oraz sprzęt do telemetrii dla kliniki kardiologii – powiedział dyrektor USK profesor Jan Kochanowicz.

Pieniądze z UNICEF-u będą zmieniały Białystok, ale przede wszystkim mają pomóc w integracji i dalszym budowaniu pozytywnych relacji między białostoczanami a uchodźcami z Ukrainy.

Urszula Boublej

Do góry