• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Najlepsze szkoły średnie

Dodana: 13.01.2022 12:39

II Liceum Ogólnokształcące i Technikum Elektryczne w Białymstoku ponownie zostały najlepszymi szkołami średnimi w regionie. Miesięcznik i Fundacja Edukacji „Perspektywy" co roku aktualizują ranking najlepszych szkół średnich w Polsce. W tej edycji wzięto pod uwagę dane z 1256 liceów ogólnokształcących oraz 1165 techników.

W opublikowanym 11 stycznia prestiżowym rankingu miesięcznika "Perspektywy" już po raz 24 przedstawiono listę najlepszych szkół ponadpodstawowych w Polsce. Podobnie jak przed rokiem najlepszym liceum w Podlaskiem zostało II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku. W kategorii szkół technicznych pozycję lidera utrzymało Technikum Elektryczne w Białymstoku. 

– Ranking „Perspektyw” jest jednym z najstarszych i najbardziej popularnych zestawień w Polsce, dlatego bardzo się cieszę, że nasze szkoły zajmują w nim wysokie pozycje – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Gratuluję uczniom, nauczycielom i wszystkim pracownikom tych szkół. To ich zasługa.

Ranking liceów i techników uwzględnia szkoły dla młodzieży (bez szkół specjalnych i szkół dla dorosłych), w których zdawało maturę w maju 2021 roku, na arkuszach standardowych, minimum 12 maturzystów przystępujących po raz pierwszy do egzaminu, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach/technikach. W rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym, a w przypadku techników także wyniki wszystkich egzaminów zawodowych.

 

Tytułem Złotej Szkoły uhonorowano cztery białostockie licea ogólnokształcące oraz jedno technikum:

Szkoła

Pozycja w kraju

Pozycja w województwie

II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej

13

1

I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza

35

2

III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

171

4

VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta

190

6

 

Szkoła

Pozycja
w kraju

Pozycja w województwie

Technikum Elektryczne

73

1

 

Tytuł Srebrnej Szkoły otrzymały dwa białostockie licea ogólnokształcące oraz jedno technikum :

Szkoła

Pozycja w kraju

Pozycja w województwie

IV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida

298

9

Akademickie LO Politechniki Białostockiej

342

12

 

Szkoła

Pozycja
w kraju

Pozycja w województwie

Technikum Handlowo-Ekonomiczne

104

2

 

Anna Kowalska

Do góry