• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Najlepsze szkoły ponadpodstawowe

Dodana: 09.02.2022 15:14

Prezydent Tadeusz Truskolaski spotkał się z dyrektorami i uczniami siedmiu najlepszych szkół średnich prowadzonych przez Miasto Białystok. Są to placówki, które znalazły się w rankingu miesięcznika i Fundacji Edukacji „Perspektywy”. Spotkanie było okazją do rozmowy o sukcesach i osiągnięciach miejskich placówek.

W prestiżowym rankingu miesięcznika „Perspektywy” po raz dwudziesty czwarty przedstawiono listę najlepszych szkół ponadpodstawowych w Polsce. W tej edycji wzięto pod uwagę dane z 1256 liceów ogólnokształcących oraz 1165 techników. Podobnie jak przed rokiem najlepszym liceum w Podlaskiem zostało II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku. W kategorii szkół technicznych pozycję lidera utrzymało Technikum Elektryczne w Białymstoku. 

– To nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale przede wszystkim miarodajny wyznacznik jakości kształcenia. Tak znacząca obecność białostockich placówek w zestawieniu jest dla nas wszystkich powodem do radości i dumy – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Na ogromne uznanie zasługuje zaangażowanie dyrekcji oraz nauczycieli w pracę nad rozwojem talentów i pasji młodzieży, a także sukcesy, ambicja i wytrwałość uczniów.

Spotkanie stało się okazją do wymiany doświadczeń, poznania osiągnięć i sukcesów miejskich placówek. W rankingu, na wysokich lokatach, znalazło się siedem miejskich szkół. Tytułem „Złotej Szkoły” uhonorowano pięć placówek, a srebrnej – dwie. W pierwszej setce w kraju znalazły się II Liceum Ogólnokształcące (13. miejsce), I Liceum Ogólnokształcące (35. miejsce) oraz Technikum Elektryczne (73. miejsce).

II Liceum Ogólnokształcące (1. w województwie) zapewnia wysoki poziom nauczania, gwarantuje szeroką ofertę ok. 100 zajęć pozalekcyjnych – naukowych, sportowych i artystycznych. W ubiegłym roku w placówce było ponad 40 laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych. Obecnie w szkole uczy się ponad 40 stypendystów Prezydenta Miasta Białegostoku za osiągnięcia w nauce. Liceum w rankingu „Perspektyw” w podrankingu szkół olimpijskich zajęło 10. miejsce w Polsce, a w podrankingu maturalnym – 18. miejsce.

I Liceum Ogólnokształcące (2. w województwie) jest najstarszą ponadpodstawową szkołą średnią w Białymstoku. Absolwenci tej szkoły zasilają szeregi wybitnych naukowców, lekarzy, informatyków... Uczniowie odnoszą sukcesy między innymi w olimpiadach chemicznych i informatycznych. Od dwóch lat funkcjonuje klasa o profilu kreatywnym, uczniowie rozwijają się też artystycznie (własny teatr, chór).

Uczniowie Technikum Elektrycznego (1. w województwie) odnoszą liczne sukcesy w olimpiadach wiedzy elektrycznej, elektronicznej, innowacji technicznej. Placówka nieustannie poprawia jakość oferty edukacyjnej, stawia na praktyczną naukę zawodu. Szkoła od marca 2021 r. realizuje projekt „ZSE w Białymstoku – nowy wymiar edukacji”. W jego ramach zostanie zbudowane Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1.

Na kolejnych miejscach w ogólnopolskim rankingu uplasowały się III Liceum Ogólnokształcące (171. miejsce), VI Liceum Ogólnokształcące (190. miejsce), IV Liceum Ogólnokształcące (298. miejsce) i Technikum Handlowo-Ekonomiczne (104. miejsce).

III Liceum Ogólnokształcące jest szkołą, gdzie swoje miejsce znajdują uczniowie, których pasją jest nie tylko nauka, ale także działalność artystyczna i społeczna. Sukcesy odnosi między innymi Międzyszkolny Chór Żeński. Uczniowie zajmują wysokie lokaty w różnych konkursach, np. robotycznych, dla startupów technologicznych, wiedzy ekologicznej.

Także w VI Liceum Ogólnokształcącym uczniowie nieustannie odkrywają i rozwijają swoje talenty. Motywowani i wspierani przez nauczycieli biorą udział w olimpiadach i konkursach, zdobywają wysokie miejsca. Są laureatami i finalistami olimpiady artystycznej, prawosławnej wiedzy religijnej, historycznej, matematycznej.

Warto wiedzieć, że IV Liceum Ogólnokształcące zajęło I miejsce w kraju w Ogólnopolskim Rankingu Olimpijskim Europejskich Szkół Praworządności RP (uwzględniając łączne wyniki we wszystkich olimpiadach społeczno-prawnych). Uczniowie odnoszą także sukcesy między innymi w zawodach strzeleckich, w lekkiej atletyce.

Uczniowie Technikum Handlowo-Ekonomicznego zajęli między innymi I i II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Poznaj swoje prawa w pracy”. Po raz pierwszy w historii konkursu przedstawiciele jednej szkoły zdobyli dwa najwyższe miejsca. Młodzież z tej placówki ma także na swoim koncie sukcesy w olimpiadzie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych czy o prawie.

Przypomnijmy, że ranking liceów i techników uwzględnia szkoły dla młodzieży, w których zdawało maturę w maju 2021 roku, na arkuszach standardowych, minimum 12 maturzystów przystępujących po raz pierwszy do egzaminu, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach/technikach. W rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym, a w przypadku techników także wyniki wszystkich egzaminów zawodowych.

Kamila Bogacewicz

Do góry