• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Najbogatsze samorządy

Dodana: 26.07.2019 13:10

Kategorie: Aktualności Ranking

Białystok odnotował największy awans w rankingu „Bogactwo Samorządów. Ranking dochodów JST” czasopisma „Wspólnota”. Wśród miast wojewódzkich znalazł się w pierwszej dziesiątce. W rankingu doceniono te samorządy, które dbają o politykę podatkową, mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców i turystów.

Miasto Białystok zajęło 10. miejsce w rankingu najbogatszych miast wojewódzkich w Polsce. Tym samym odnotowało największy awans. W porównaniu do poprzedniego zestawienia z 2017 roku przeskoczyło z piętnastej pozycji na dziesiątą. Zamożność per capita w 2018 roku na jednego mieszkańca wyniosła 4768,84 zł.

Każde wyróżnienie przyznawane Białemustokowi cieszy, a awans w rankingu zamożności jest wynikiem zaplanowanych, konkretnych i skutecznych działań miasta. Działań, które doprowadziły w 2018 roku do kompromisu zawartego ze spółką Eiffage – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Dzięki temu budżet miasta zasiliło 60 mln zł z tytułu odszkodowania za niewywiązanie się z umowy budowy Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Ta kwota znacząco poprawiła stan finansów.

– Na nasz sukces składają się jednak także drobniejsze działania. Mam na myśli na przykład większe wpływy ze sprzedaży mienia czy z podatku od nieruchomości. Chociaż od 2013 roku nie podnosimy stawek, to przychody rosną dzięki skuteczniejszej windykacji należności i wzrostowi bazy podatkowej. Tutaj także widać rozwój gospodarczy miasta. W 2018 roku w Białymstoku działało o ponad 500 firm więcej niż w 2017 roku – dodaje Tadeusz Truskolaski.

Ranking samorządów przygotowało czasopismo „Wspólnota”. Autorzy od kilkunastu lat stosują tę samą metodę obliczania wskaźnika użytego w zestawieniu. Dochody każdego samorządu zostały podzielone przez liczbę ludności. W dochodach pominięto wpływy z dotacji celowych. Zdaniem autorów uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło rankingu – zamożność.

Więcej informacji o rankingu znajduje się na stronie www.portalsamorzadowy.pl.

Kamila Bogacewicz

Do góry