• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Najbliższe wydarzenia w Muzeum Wojska w Białymstoku

Dodana: 29.09.2015 13:34

Kategorie: Aktualności Kultura

W najbliższych dniach w Muzeum Wojska w Białymstoku można wziąć udział w spotkaniu edukacyjno-historycznym, obejrzeć fotoreportaż i wystawę plenerową oraz spotkać się z autorką książki „Fajna Ferajna”. Te i wiele innych atrakcji czekają na białostoczan w październiku 2015 r.

Na jesienne dni Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało kilka propozycji. Już 1 października 2015 r. odbędzie się kolejne spotkanie z wrześniowego cyklu spotkań edukacyjno-historycznych pt. „Na pierwszej linii frontu. Twierdze Osowiec, Łomża, Brześć i Grodno w działaniach militarnych I wojny światowej”. Katarzyny Kłoczko-Arent i Marek Gajewski opowiedzą o organizacji Szlaku Frontu Wschodniego I wojny światowej na terenie województwa podlaskiego. Spotkanie odbędzie się w czwartek – 1 października o godz. 17.00. w Sali Rycerskiej Muzeum Wojska przy ul. J. Kilińskiego 7.

Z kolei w piątek (2.10.) otwarta zostanie wystawa pt. „Słowo historii. Fotoeseje”. To projekt, w którym za bohaterami fotoreportażu – przedstawiającego polskich repatriantów z lat 1921-1924 – podążają współcześni pisarze. Najistotniejszym elementem działania jest wystawa plenerowa, której podstawę stanowi album fotograficzny ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku. Wszystkie materiały udostępnione zostaną na specjalnej witrynie portalu www.Sybir.com.pl. Prowadzić do niej będą kody QR umieszczone na planszach ekspozycyjnych. Nagrania w formacie mp3 (audio), mp4 (video) oraz pliki .pdf można będzie też pobrać ze strony. „Słowo historii. Fotoeseje” to działanie otwarte na osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Specjalnie dla zwiedzających niesłyszących i niedosłyszących Muzeum Wojska przygotowało tłumaczenia wstępu historycznego i wszystkich tekstów literackich na język migowy. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą skorzystać z wersji dźwiękowych opowieści w interpretacji Marka Tyszkiewicza.

Wydarzenia:

  • 2 października (godz. 12.00) – Otwarcie wystawy: (Plac Jana Pawła II w Białymstoku),
  • 29 października – Warsztaty literackie dla studentów, prowadzone przez Filipa Springera,
  • 30 października (godz. 18.00) – spotkanie autorskie z udziałem twórców biorących udział w projekcie: Ilony Wiśniewskiej, Michała Olszewskiego, Wojciecha Nowickiego, Filipa Springera, Daniela Odiji, Piotra Nesterowicza. (Hotel Esperanto, ul. Legionowa 10, Białystok).

Muzeum Wojska zaprasza również dzieci wraz z rodzicami na spotkanie autorskie poświęcone książce „Fajna Ferajna” (4.10.). Monika Kowaleczko-Szumowska w swojej książce ukazała wzruszające, barwne i niepozbawione humoru wspomnienia dzieci z okresu okupacji hitlerowskiej. Jej bohaterowie przeżyli Powstanie Warszawskie, choć nieraz byli w poważnych opałach. Chłopcy i dziewczynki angażowali się w otaczającą ich rzeczywistość na miarę swoich możliwości. Spotkanie przeznaczone jest dla dzieci powyżej 9 lat i ich rodziców (opiekunów), odbędzie się ono 4 października (niedziela) o godz. 13.00 w Muzeum Wojska przy ul. J. Kilińskiego 7.

Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Wojska w Białymstoku można znaleźć na stronie www.mwb.com.pl/mwb2015.

Do góry