Facebook icon
  • 200521 pano-1.jpg

Nagrodzona „Czarna Dama”

Dodana: 16.07.2020 12:45

Fabuła w stylistyce kina noir zrealizowana przez podlaskich twórców – „Czarna Dama” – została filmem miesiąca w kategorii „Najlepszy dramat”, w międzynarodowym konkursie European Cinematography Awards (ECA) dla niezależnych twórców filmowych z całego świata. Realizację „Czarnej Damy” wsparło finansowo m.in. Miasto Białystok.

Konkursowi sędziowie to specjaliści branży filmowej ECA. To oni ogłaszają półfinalistów, finalistów i zwycięzców każdego miesiąca. Raz na rok ze wszystkich kategorii konkursowych jest wybierany film „Best Of The Best”, a nagrodą jest „Golden Eagle”. Dzięki konkursowi niezależni filmowcy zyskują dostęp do profesjonalistów z branży i pomoc w karierze.

Gratuluję nagrody wszystkim artystom zaangażowanym w powstanie „Czarnej Damy” – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Szkoda, że z powodu pandemii nie doszło do premiery, która miała odbyć się 26 marca. Mam nadzieję, że sytuacja pozwoli na wprowadzenie filmu na duży ekran już jesienią. Na „Czarną Damę” warto poczekać i warto ją obejrzeć.   

„Czarna Dama” to produkcja, której akcja rozgrywa się na terenach przedwojennej Białostocczyzny. To kryminalna historia tajemniczej kobiety, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Obraz powstał przy ogromnym zaangażowaniu wielu białostockich twórców, m.in. Krzysztofa Szubzdy, Łukasza Seweryńskiego, Pawła Jankowskiego, Elwiry Horosz. Wśród grających w filmie aktorów znaleźli się m.in. Ryszard Doliński, Krzysztof Bitdorf, Krzysztof Zemła, Katarzyna Siergiej, Andrzej Beja-Zaborski czy Adam Woronowicz. Producentem i pomysłodawcą filmu jest Mucha na dziko. Realizację filmu wsparło m.in. Miasto Białystok.

Agnieszka Błachowska

Do góry